Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na Białoruś?

Opublikowano: 2018-10-29 (aktualizacja 2018-11-02, godz. 10:27)

5 (100%) 2 głosów

Ubezpieczenie turystyczne na Białorusi jest obowiązkowe. EKUZ w tym kraju nie obowiązuje. Najważniejszym elementem polisy jest suma gwarantowana kosztów leczenia, która powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.

Białoruś to świetne miejsce na kilkudniowy wyjazd. Jest położona blisko polskiej granicy. Jeżeli polecimy do Mińska samolotem, 30 dni możemy przebywać w tym kraju bez wizy. Możemy się również przemieszczać w ruchu bezwizowym do 10 dni, na terenie „Kanału Augustowskiego” oraz strefy rekreacyjno-turystycznej „Brześć”. Warto, ponieważ u naszych wschodnich sąsiadów znajduje się wiele wspaniałych parków narodowych i jezior, gdzie można odpocząć na łonie natury. Podpowiadamy jakie atrakcje zobaczyć, ile kosztuje nocleg, a także jak wyrobić wizę i kupić ubezpieczenie turystyczne. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Poznaj atrakcje turystyczne Białorusi

Zwiedzanie Białorusi warto rozpocząć od największego miasta i stolicy kraju – Mińska. Jego wizytówką jest Prospekt Niepodległości, czyli główna ulica licząca aż 15 km. Na jej samym początku znajduje się będący największą atrakcją Dom Rządowy. Podczas spaceru można jeszcze podziwiać m.in. Czerwony Kościół czy Bibliotekę Narodową. Z kolei w Witebsku można podziwiać dom słynnego malarza i grafika Marca Chagalla, a w położonym kilkanaście kilometrów od polskiej granicy Brześciu XIX-wieczną twierdzę.

Białoruś słynie z wielu cudów natury. Jednym z najpiękniejszych jest Naroczański Park Narodowy. Na jego terenie zlokalizowane jest największe jezioro w kraju – Narocz, a także kilka mniejszych zbiorników. Panują tu świetne warunki do wypoczynku. Na północy wybudowano wiele hoteli, pensjonatów i sanatoriów. Turyści mogą również spacerować licznymi szlakami czy ścieżkami ekologicznymi. Kolejna perła przyrody to Prypecki Park Narodowy. Jest niemal całkowicie zabłocony, dzięki czemu jego powierzchnia w większości nie została zurbanizowana. Występują tutaj różne gatunki:

 • 929 roślin,
 • 256 ptaków,
 • 51 ssaków.

Na Białorusi występuje również ogromny kompleks jezior, który tworzą Jeziora Brasławskie. Należy do nich około 30-50 zbiorników o powierzchni niemal 130 km2. Najbardziej znane to:

 • Drywiaty,
 • Cno,
 • Snudy,
 • Struso.

Warto na Białorusi zobaczyć również dwa zabytki wpisane na listę UNESCO. Pierwszy z nich to zamek w Mirze. Od 1566 roku był posiadłością rodu Radziwiłłów. W środku znajduje się zbiór zabytków pochodzących ze średniowiecza, takich jak zbroje rycerskie, militaria czy stroje z tamtych czasów. Drugi z nich to zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu, który również był rezydencją Radziwiłłów. Otaczają go liczne stawy. We wnętrzu można podziwiać m.in. późnobarokowe freski, czy wykonany przez weneckich kupców ołtarz przedstawiający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Wyjazd na Białoruś na własną rękę lub z biurem podróży

Niektóre polskie biura podróży organizują wycieczki objazdowe na Białoruś. Za 8-dniowy wyjazd autokarem  trzeba zapłacić około 1700 zł. Trasa zwiedzania przebiega m.in. przez Brześć, Mińsk, Nieśwież czy Witebsk. Organizator zapewnia 7 noclegów w 3-gwiazdkowych hotelach, a także śniadanie i obiadokolację.

Wyjazd na Białoruś można również zorganizować na własną rękę. Najtańszy lot z Warszawy do Mińska w obie strony kosztuje około 550 zł za osobę. Z kolei za dobę pobytu w najtańszym 3-gwiazdkowym hotelu w stolicy kraju, Brześciu czy Witebsku trzeba zapłacić około 100 zł. Wielu polskich turystów ze względu na bliskość granicy, wybiera podróżowanie własnym samochodem. Dodatkowo do wydatków związanych z wyjazdem należy doliczyć wyżywienie.

Wyjazd na Białoruś – z wizą czy bez?

Aby komfortowo podróżować po terenie całego kraju, należy posiadać paszport oraz warto wyrobić wizę. Nie można jej uzyskać na granicy. Jest to możliwe w urzędach konsularnych Białorusi w Warszawie, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Trzeba dołączyć następujące dokumenty:

 • wniosek wizowy,
 • jedno zdjęcie o rozmiarach 35 x 45 mm,
 • ważny paszport,
 • ubezpieczenie zdrowotne,
 • dokonania opłaty konsularnej. Za wydanie jednokrotnej wizy krótkoterminowej (na 3 miesiące) w ciągu 5 dni roboczych należy zapłacić 25 euro, a w czasie 48 godzin – 50 euro.

Polacy mogą również wjechać na Białoruś bez wizy, jedynie na podstawie ważnego paszportu pod warunkiem, że przekraczają granicę w następujących punktach:

 • na Lotnisku Narodowym w Mińsku (do 30 dni),
 • w „Kanale Augustowskim” (m.in. miasto Grodno – do 10 dni),
 • w strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” (m.in. miasto Brześć i Puszcza Białowieska – do 10 dni).

Gdzie kupić ubezpieczenie na Białoruś?

Polacy składający wniosek o wydanie wizy, obowiązkowo muszą dołączyć do niego ubezpieczenie zdrowotne honorowane na Białorusi. W tym kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ponadto podczas przekraczania granicy celnicy sprawdzają, czy turysta posiada polisę. Jeżeli nie, nie zostanie wpuszczony na terytorium kraju.

W prosty sposób jedną z polis zdrowotnych honorowanych na Białorusi można kupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Cena najtańszego pakietu wynosi 3,70 zł dziennie dla osoby dorosłej. Jednak jej zakres ochrony może okazać się niewystarczający. Służba zdrowia u naszych wschodnich sąsiadów stoi na niższym poziomie niż w Polsce. Doba pobytu w szpitalu kosztuje około 30 euro. Dodatkowo w razie konieczności specjalistycznego leczenia może jeszcze wzrosnąć.

Optymalne ubezpieczenie turystyczne na Białoruś powinno zawierać sumę gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości co najmniej 30 000 euro. Poza tym warto kupić polisę, która posiada w pakiecie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), a także odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). W naszym kalkulatorze takie ubezpieczenie można kupić za 5 zł dziennie. Jednak przed wyborem pakietu należy porównać ze sobą co najmniej kilka ofert, a następnie dostosować go indywidualnie do celu i miejsca wyjazdu.

Optymalne ubezpieczenie turystyczne na Białoruś

Zakres ochronySuma gwarantowana
Koszty leczenia30 000 euro (129 331,92 zł)
Koszty ratownictwa5 000 euro (21 555,32 zł)
OC w życiu prywatnym50 000 euro (215 553,19 zł)
NNW5 000 euro (21 555,32 zł)
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego500 euro (2 155,53 zł)
Cena polisy5 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Co warto wiedzieć?
 1. Ubezpieczenie turystyczne na Białorusi jest obowiązkowe.
 2. EKUZ na Białorusi nie obowiązuje.
 3. Suma gwarantowana kosztów leczenia w polisie turystycznej powinna wynosić co najmniej 30 000 euro.
 4. W niektórych przypadkach Polacy mogą wjechać na Białoruś bez wizy.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.