ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Gdy już przebywasz za granicą

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2021-06-28, godz. 6:15)

5/5 - (2 głosy)

Każdy wyjeżdżający za granicę stara się jak najlepiej przygotować do wyjazdu. Poza spakowaniem walizki w grę wchodzi również zabezpieczenie finansowe i nie chodzi wcale o środki pieniężne, które przeznaczamy na wydatki. Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj kupujemy przed wyjazdem i chroni nas przed niepotrzebnymi kosztami, w przypadku gdy będziemy musieli skorzystać z opieki medycznej. Jeżeli jednak zapomnieliśmy o polisie, a już przebywamy za granicą musimy pamiętać o jednym ważnym pojęciu. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jeśli osoba, na rzecz której ma być zawarte ubezpieczenie przebywa już poza granicami kraju, obowiązywać ją będzie KARENCJA. Jest to okres bezpośrednio po zawarciu ubezpieczenia, przez który nie przysługują świadczenia z polisy, pomimo opłacenia składki.

Dlaczego karencja?

Taki zapis ma na celu wyeliminowanie sytuacji zawierania umowy ubezpieczeniowej już po powstaniu szkody i w ubezpieczeniach turystycznych posiada go każdy ubezpieczyciel. Karencja trwa zazwyczaj od 2 do 6 dni. Nasza porównywarka wskaże Ci, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najkrótszą karencję. Ważna wskazówka – jeśli tylko część z osób, które będą ubezpieczane przebywa za granicą, a pozostałe w Polsce, wykup dwie odrębne polisy, tak aby karencja nie obejmowała tych, którzy jeszcze nie przekroczyli granicy Polski.

Jak działa karencja?

Karencja jest niejako okresem ochronnym dla towarzystwa. Przebywając za granicą możemy już być narażeni na bezpieczeństwo lub nawet szkoda mogła się wydarzyć. Na myśl nasuwa się powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”. Towarzystwo, aby uniknąć wyłudzania odszkodowań stosuje okres karencji. Oczywiście w każdej chwili możemy wykupić ubezpieczenie podróżne, jednak zacznie ono działać dopiero po określonym czasie. Jeżeli np. jesteśmy na wakacjach w Grecji i kupimy ubezpieczenie 16.06 to przez dwa kolejne dni nie możemy czuć się w pełni bezpiecznie (przy dwudniowym okresie karencji, np. TU Europa). Dopiero od 19.06 będziemy mogli korzystać z opieki medycznej bez obaw o dodatkowe koszty, a także od wtedy wszystkie zdarzenia objęte ubezpieczeniem będą zabezpieczone.

Ile trwa karencja?

W standardowym ubezpieczeniu turystycznym czas ten trwa zazwyczaj od 2 do 6 dni. Obecnie jest to niewiele porównująć sytuację sprzed kilku lat, kiedy w niektórych towarzystwach musieliśmy czekać nawet 14 dni. W takim okresie większość osób zdążyłaby wrócić z wakacji. Dzisiaj nawet jeżeli nie kupimy polisy przed wyjazdem, możemy jeszcze liczyć na ochronę w trakcie wyjazdu skróconą o czas karencji. Poniższa tabela przedstawia liczbę dni, które musimy odczekać, ubezpieczając się w poszczególnych Towarzystwach.

Towarzystwo Karencja
Allianz 3 dni
Aviva 5 dni
Axa 3 dni
TU Europa 2 dni
ERV 5 dni
Generali 5 dni
Ihi Bupa 3 dni
Signal Iduna 5 dni
Signal Iduna Card 7 dni
Warta 3 dni

źródło: opracowanie własne

Oczywiście musimy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu ominie nas karencja i już od nia wyjazdu możemy czuć się w pełni bezpiecznie, nie martwiąc się o koszty powstałe w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Polisę przez naszą porownywarkę można zakupić nawet dzień przed wyjazdem. Zaleca się jednak dokonać zakupu na kilka dni wcześniej, aby dokładnie zpaoznać się z warunkami i mieć pewność, że wykonany przez nas przelew zostanie zaksięgowany.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (2 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments