ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Czarno na białym, by uniknąć problemów. Jakie dokumenty zabrać w podróż.

Opublikowano: 2015-09-28 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:59)

5/5 - (1 głos)
Z tego artykułu dowiesz się:

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje poza zabraniem odpowiedniej, obowiązującej w docelowym miejscu waluty oraz bagażu, który pozwoli Nam dobrze spędzić czas w danym miejscu musimy pamiętać także o dokumentach. Podobnie jak w Polsce, tak i za granicą możemy zostać poproszeni o wylegitymowanie się – ponadto na przebywanie na terenie niektórych państw potrzebne Nam będą dodatkowe pozwolenia. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Jadąc za granicę należy zadać sobie przede wszystkim pytanie jakie dokumenty będą Nam potrzebne. Granice państw strefy Schengen przekroczymy praktycznie bez żadnego dokumentu i kontrole raczej Nam nie grożą. Nie mniej i tak dowód osobisty jest tym, co powinniśmy przy sobie mieć zawsze. Dalsze bądź bardziej egzotyczne wojaże wiążą się z wymaganiami jakie mogą Nam stawiać władze innych państw. Do części z nich wjedziemy posiadając paszport – i tu uwaga! Wybierając się np. do Izraela lepiej nie mieć wbitego do paszportu potwierdzenia pobytu np. w Syrii i odwrotnie. Jeśli w trakcie kontroli celnej sprawdzająca Nas osoba dostrzeże coś takiego możemy spodziewać się długiej i dokładnej odprawy, a w skrajnych przypadkach nawet zostać nie wpuszczeni. Oczywiście takie przypadki to znikomy promil, jednak lepiej dmuchać na zimne i odpowiednio się przygotować np. wyrabiając sobie nowy dokument.

Dokąd z wizą?

Są też miejsca do których będzie Nam potrzebna wiza. Wizy różnią się od siebie – są te typowo turystyczne, mające określony czas trwania najczęściej od 2 tygodni do 3 miesięcy. Są także wizy na pobyt tymczasowy, o takie należy starać się gdy jedziemy np. na wymianę studencką bądź do pracy na kontrakcie na czas określony. Pomocna w takim przypadku zapewne będzie instytucja bądź firma dzięki której w podróż się wybieramy. Istnieją również wizy pobytu stałego bądź pracownicze – dostać takie jest najtrudniej i zazwyczaj ich zdobycie wiąże się z przejściem czegoś na wzór procesu rekrutacyjnego.

Obowiązek wizowy dla Polaków nadal obowiązuj w około 80 państwach. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kraje, do których wyjeżdżają Polacy, a do których konieczne jest wyrobienie wizy.

Państwo Rodzaj wizy Cena wizy
USA wielokrotna, turystyczna, wydawana na 10 lat 496 zł
Turcja wielokrotna, turystyczna, 90-dniowa 20 $
(około 77 zł)
Rosja jedokrotna, turystyczna, 14-dniowa 375 zł
Australia wielokrotna, turystyczna, roczna bezpłatna
Chiny jednokrotna, turystyczna, 90 dniowa 220 zł
Indie jedno- lub dwukrotny wyjazd, turystyczna, 3-miesięczna 230 zł

źródło: opracowanie własne

Jakie dokumenty zabrać?

Inne przydatne w podróży dokumenty to wszelkiego rodzaju karty medyczne, polisy ubezpieczeniowe, bilety bądź wizy wstępu na tereny o ograniczonej możliwości wstępu. Musimy także pamiętać, że głównie w przypadku opieki medycznej – każdy kraj ma osobne regulacje. W Unii Europejskiej funkcjonuje system EKUZ. Dlatego warto wyrobić sobie odpowiednią kartę jeśli podróżujemy właśnie do krajów UE.

Nie są to wszystkie dokumenty, które mogą przydać się w podróży. Obierając konkretny kierunek warto zapoznać się ze specyfiką miejsca. Może zdarzyć się tak, że dokumentów nawet nie wyjmiemy z kieszeni przez cały czas trwania podróży – jednak jeśli zajdzie taka konieczność lepiej mieć kilka kart płatniczych niż tłumaczyć się w niezręcznych sytuacjach. Pamiętajmy również o posiadaniu kserokopii najważniejszych dokumentów!

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments