Język:
albański
Waluta:
lek (ALL)
Stolica:
Tirana
Albania to coraz popularniejszy cel podróży. Położona w południowo-wschodniej Europie kusi bogactwem historii i kultury, ciekawymi smakami lokalnej kuchni, zachwycającym wybrzeżem i przyjemnym śródziemnomorskim klimatem z upalnymi latami.
Porównaj ofertyJęzyk:
albański
Waluta:
lek (ALL)
Stolica:
Tirana
112
Uniwersalny numer alarmowy129
Policja127
Pogotowie ratunkoweKoszt wizyty u lekarza:
50 euro
Koszt pobytu w szpitalu/doba:
100 euro
Rekomendowana suma ubezpieczenia:
100 000 euro
Cena polisy (1 osoba/1 dzień):
4,00 zł
Albania jest jednym z najbardziej słonecznych krajów w Europie, z ponad 300 słonecznymi dniami w roku.
Ubezpieczenie turystyczne do Albanii to gwarancja spokojnych wakacji, z dala od stresu. Sprawdź zakres ochrony, wybierz opcję najlepszą dla siebie i swoich bliskich
Koszty leczenia
OC
NNW
Bagaż podróżny
37 zł
Koszty leczenia
OC
NNW
Bagaż podróżny
37 zł
Koszty leczenia
OC
NNW
Bagaż podróżny
37 zł
Koszty leczenia
OC
NNW
Bagaż podróżny
37 zł
Albania nie należy do państw członkowskich Unii Europejskiej, więc Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest tam honorowana. Jeśli zachorujesz, EKUZ w niczym Ci nie pomoże. Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu, co oznacza, że pomoc medyczna w państwowych placówkach jest darmowa również dla turystów z Polski. Warto jednak mieć na uwadze to, że albańska ochrona zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Publiczne szpitale i przychodnie są niedoinwestowane, a do tego brakuje specjalistycznego sprzętu, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że udzielona pomoc okaże się niewystarczająca.
Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z prywatnej opieki medycznej, która jednak kosztuje i to niemało. Jeśli nie masz ze sobą ubezpieczenia turystycznego, z własnej kieszeni przyjdzie Ci pokryć również koszt transportu medycznego do kraju czy niezbędnych lekarstw. Z tego powodu MSZ zaleca, aby przed wyjazdem do Albanii kupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące w szczególności koszty leczenia.
Zarówno EKUZ, jak i polisy oferowane przez biura podróży, to jedynie podstawowa ochrona. Ubezpieczenie turystyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb i planów powinno odpowiadać charakterowi Twojego wyjazdu i zapewniać Ci ochronę na wypadek problematycznych sytuacji, które szczególnie podczas urlopu za granicą potrafią być nieprzyjemnie odczuwalne.
Patrycja Pałka
Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych
Koszt ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Albanii to zaledwie kilka złotych dziennie. To o wiele mniej niż przyszłoby Ci zapłacić za pomoc medyczną czy ratownictwo w awaryjnej sytuacji. Nie sugeruj się jednak tylko ceną. Z myślą o własnym poczuciu bezpieczeństwa przy zakupie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony ubezpieczeniowej, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela i sumę gwarancyjną. Pamiętaj przy tym, że nawet najwyższa ze składek ubezpieczeniowych to wciąż dużo mniej niż koszty potencjalnego leczenia w Albanii czy transportu medycznego do Polski. Nie warto zatem ryzykować, licząc na to, że nie spotka Cię nic niespodziewanego.
W Albanii, podobnie jak w wielu innych krajach, standard i dostępność publicznej opieki zdrowotnej mogą odbiegać od oczekiwań. Ubezpieczenie turystyczne często zapewnia dostęp do prywatnych placówek medycznych, co oznacza szybszą pomoc, wyższy standard leczenia i brak konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na miejscu za usługi, które w publicznym systemie mogłyby być płatne dla obcokrajowców. To realna oszczędność czasu i nerwów w potencjalnie stresującej sytuacji zdrowotnej.
Ubezpieczenie turystyczne do Albanii, to nie tylko pokrycie kosztów leczenia. Dobra polisa zapewnia szeroki zakres ochrony, w tym ubezpieczenie bagażu, odpowiedzialność cywilną , a nawet Assistance w przypadku problemów z podróżą, takich jak opóźnienie lotu czy konieczność wcześniejszego powrotu. Te dodatkowe elementy ochrony minimalizują ryzyko ponoszenia nieplanowanych wydatków i stresu związanego z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami.
Koszt ubezpieczenia turystycznego do Albanii jest zazwyczaj niewielkim ułamkiem całkowitych wydatków na podróż. Potencjalne koszty leczenia za granicą, transportu medycznego czy nawet utraty bagażu mogą wielokrotnie przewyższyć cenę polisy, ale też skutecznie zrujnować Twój wakacyjny nastrój...i budżet. Inwestycja w ubezpieczenie to realna ochrona finansów i Twojego spokoju.
Mając ubezpieczenie turystyczne, zyskujesz dostęp do infolinii działającej 24/7. W razie problemów zdrowotnych, wypadku czy innych nieprzewidzianych sytuacji, możesz porozmawiać z konsultantem, który udzieli Ci niezbędnych informacji, pomoże zlokalizować najbliższą odpowiednią placówkę medyczną, umówi wizytę lekarską, a w razie potrzeby zorganizuje transport medyczny. To nieocenione wsparcie w obcym kraju, gdzie bariera językowa czy nieznajomość lokalnych procedur mogą dodatkowo stresować.
Pakowanie bagażu na urlop w Albanii, zacznij od skompletowania potrzebnych dokumentów i sprawdzenia ich daty ważności. Sprawdź, czy są jakieś przepisy dotyczące zasad wjazdu i wwozu niektórych rzeczy. Pamiętaj też o wygodnej odzieży. Zawartość Twojego bagażu powinna korespondować z charakterem wyjazdu i przewidywanej pogodzie. Odpowiedni dobór garderoby zapewni komfort podczas odkrywania zarówno miejskich przestrzeni, jak i naturalnych krajobrazów. Starannie skompletowany ekwipunek to fundament udanej i spokojnej podróży, bez względu na to, co się stanie.
Dodatkowo warto wziąć: System Odyseusz
Dodatkowo warto wziąć: Buty do wody
Dodatkowo warto wziąć: Leki przeciwbólowe, -gorączkowe, -biegunkowe i -histaminowe
Dodatkowo warto wziąć: Kapelusz lub inne nakrycie głowy, adapter do ładowarki
Albania położona jest na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Panuje tam klimat śródziemnomorski, podobny do tego w Grecji czy Chorwacji, zatem lato jest bardzo ciepłe – średnia temperatura to około 30°C. To świetna temperatura do wylegiwania się na słońcu, a pięknych plaż tam nie brakuje. W Albanii przeważa islam, jednak w niektórych częściach kraju spotkasz dużo więcej katolików czy prawosławnych. Generalnie Albania nie jest krajem wyznaniowym, zatem nie musisz się martwić o brak tolerancji religijnej, choć w miejscach kultu religijnego należy przestrzegać obowiązujących norm. Albania nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Nie należy również do strefy Schengen. Nie ma tu obowiązku wizowego, warto jednak nadmienić, że data ważności dokumentu tożsamości musi upływać nie więcej niż 3 miesiące przed planowaną datą wyjazdu z Albanii. W przeciwnym razie możesz mieć problemy ze służbą graniczną. Co warto wiedzieć? Stolica Albanii to Tirana. W kraju tym obowiązuje język albański, ale w popularnych kurortach nie będziesz mieć problemów, jeśli mówisz po angielsku. Przed wyjazdem warto wymienić pieniądze na lokalną walutę – lek. W Albanii nie możesz korzystać z karty EKUZ, więc przyda Ci się dobre ubezpieczenie turystyczne. Nie potrzebujesz wizy, aby przekroczyć albańską granicę. Musisz jednak mieć dowód osobisty lub paszport ważne co najmniej 3 miesiące przed planowanym wyjazdem z tego kraju. Do Albanii dostaniesz się własnym samochodem lub samolotem. Szczyt sezonu turystycznego to okres od czerwca do września, kiedy średnie temperatury oscylują wokół 25-29°C.
Miasto Berat doczekało się wpisu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To istny raj dla miłośników przyrody, gdyż żyje tam wiele gatunków ptaków, między innymi rzadko spotykane w środowisku naturalnym pelikany.
W pięknym parku narodowym znajdują się dobrze zachowane ruiny starożytnego miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jego wody mają nietuzinkowy, turkusowo-szmaragdowy kolor, a dookoła znajdują się wysokie góry porośnięte bujną roślinnością.
Zanim wyruszysz w podróż do Albanii, niezależnie od tego, czy będzie to Twoje pierwsze spotkanie z tym krajem, czy kolejna wizyta, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z praktycznymi wskazówkami. Wiedza o lokalnych zwyczajach, specyfice infrastruktury czy rekomendowanych środkach ostrożności może znacząco wpłynąć na Twój komfort i przebieg wyjazdu. Pamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ, ale zdecydowanie ze wszystkim pomoże Ci się uporać odpowiednio dopasowana do Ciebie polisa turystyczna.
Jeśli udajesz się do Albanii własnym autem, pamiętaj o zabraniu nie tylko polisy OC, ale też Zielonej Karty. Nie potrzebujesz jednak międzynarodowego prawa jazdy – wystarczy Ci polski dokument. Wybierając ubezpieczenie na taki wyjazd, warto postawić na assistance z wysokim limitem kilometrów holowania lub bez żadnych limitów w tym zakresie. W Albanii nie ma wielu ASO, więc ewentualna naprawa może być bardziej czasochłonna niż sprowadzenie pojazdu do Polski i naprawienie go dopiero w kraju.
Lokalna nawierzchnia nie zawsze jest utrzymana w dobrym stanie technicznym, więc postaraj się dopasować prędkość i do przepisów drogowych, i do dostępnych warunków. Uważaj też po zmroku, bo drogi są w większości nieoświetlone, a poboczem często poruszają się piesi i rowerzyści, więc nietrudno o groźne w skutkach zdarzenie.
Chociaż w Albanii obowiązują podobne normy obyczajowe, co w innych krajach bałkańskich, to jednak przeważające wyznanie stanowi islam. W związku z tym stosuj się do odgórnych zaleceń, jeśli planujesz zwiedzać miejsca kultu religijnego – czyli np. zadbaj o strój zakrywający ramiona i kolana. Zasady te nie obowiązują oczywiście w obiektach hotelowych, gdzie możesz bez obaw wybierać swobodniejsze ubrania.
Jak większość Bałkan, tak i Albania leży w regionie niezwykle aktywnym sejsmicznie i podatnym na rozległe pożary. Jeśli zobaczysz komunikaty informujące o zagrożeniu postępuj zgodnie z zaleceniami służb, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Koniecznie zarejestruj też wyjazd do Albanii w systemie Odyseusz, aby móc liczyć na wsparcie polskiej placówki dyplomatycznej.
Chociaż znajdziesz wiele bankomatów zewnętrznych, najbezpieczniejsze są te znajdujące się w bankach – w pozostałych częste są przypadki zatrzymywania kart. Występuje też ryzyko napadów podczas wypłacania środków przy ulicy, jednak nie większe niż w innych częściach Europy.
Albańskie góry przyciągają miłośników trekkingu i wspinaczki, jednak warto mieć świadomość tego, że nie jest tam tak bezpiecznie, jak w innych europejskich obszarach. Teren jest trudny, szlaki nie zawsze dobrze oznaczone, a na dodatek w Albanii nie ma państwowych służb ratunkowych. Z tego powodu warto zawsze korzystać z usług przewodnika, a do tego kupić ubezpieczenie kosztów ratownictwa na wysoką kwotę – co najmniej 100 tys. zł, a najlepiej więcej.
Chociaż Albania leży poza tradycyjnym, turystycznym nurtem w Europie, zdecydowanie warto ją odwiedzić – zwłaszcza jeśli masz w planach błogi odpoczynek na plaży. Poznaj...
Lot do Albanii okaże się przystępny cenowo i komfortowy, jeśli zaplanujesz go z odpowiednim wyprzedzeniem. Poznaj przydatne wskazówki i znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne do...
Turystyka jest kluczowym sektorem gospodarki Albanii i ma aż 13-procentowy udział w PKB. Przyjezdni z całej Europy szukają w tym bałkańskim kraju tego, czego...
Sprawdź do jakich krajów oferujemy ubezpieczenia.