Wyjeżdżasz do USA, Kanady, Japonii, Australii lub na Wyspy Karaibskie – sprawdź na co zwrócić uwagę

Opublikowano: 2013-07-24 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Wyjazdy do krajów takich jak USA, Kanada, Japonia czy Australia zazwyczaj wiążą się z dużymi opłatami. Podobnie będzie wyglądać sytuacja, jeżeli będziemy musieli skorzystać z opieki medycznej. Kupując polisę przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia oraz to, czy ubezpieczyciel nie wprowadził limitu sumy ubezpieczenia w ramach leczenia ambulatoryjnego.

Jeśli wyjeżdżasz do jednego z następujących krajów:

Z tego artykułu dowiesz się:
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

  • USA,
  • Kanada,
  • Japonia,
  • Australia,
  • czy na wyspy karaibskie (Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Dominika, Dominikana, Grenada, Haiti, Jamajka, Kuba, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Anguilla, Antyle Holenderskie, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Gwadelupa, Kajmany, Martynika, Montserrat, Navassa, Portoryko, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych),

zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel nie wprowadził limitu sumy ubezpieczenia w ramach leczenia ambulatoryjnego. Wielu ubezpieczycieli – w tym ci najczęściej współpracujący z biurami podróży – ograniczają swoją odpowiedzialność w tym zakresie do 1000-2000 euro. W naszej porównywarce zostaniesz o tym poinformowany przy prezentacji wyników. Dzięki temu będziesz mógł wybrać tę ofertę, która takiego limitu nie posiada.

Zwróć również uwagę w polisie, którą otrzymasz z biura podróży, na wysokość sumy ubezpieczenia ogólnych kosztów leczenia. Często jest to suma niewystarczająca w razie poważniejszych wypadków czy chorób. Dzieje się tak dlatego, że regulacje prawne nakładają na biuro podróży obowiązek ubezpieczenia każdego klienta, jednak nigdzie nie jest określone jakiej wysokości sumy mają to być. A więc biura same ustalają te kwoty. A im niższa suma ubezpieczenia, tym niższe koszty ponosi biuro na każdego klienta.

Rekomendowana przez nas suma ubezpieczenia KL nie powinna być niższa niż 50.000 euro, ponieważ trzeba przewidzieć takie sytuacje jak poważne operacje, długotrwały pobyt w szpitalu, transport medyczny do kraju samolotem wraz z personelem medycznym, przyjazd osoby bliskiej do opieki etc.

Leczenie w USA

Wyjazd do USA w teorii nie powinien przysparzać nam więcej problemów niż chociażby podróż do Wielkiej Brytanii. Oczywiście wymaga wyrobienia wizy i wiąże się z kilkunastogodzinnym lotem, jednak patrząc na ubezpieczenie nie powinno to mieć znaczenia. Nic bardziej mylnego. W Ameryce obowiązuje inny system opieki zdrowotnej i w przypadku konieczności udania się do lekarza czy hospitalizacji powinniśmy spodziewać się bardzo wysokich opłat. Wybierając najmniej wartościowy pakiet ubezpieczenia, może się okazać, że towarzystwo pokryje jedynie niewielki odsetek kosztów. Przykładowo jeżeli suma ubezpeczenia kosztów leczenia będzie opiewać na 50 tys. zł, a my w wyniku nieszczęśliwego wypadku trafimy do nowojorskiego szpitala i otrzymamy rachunek na 200 tys. zł (co jest bardzo prawdopodobne) brakującą część będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Taka sytuacja może zdarzyć się nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w pozostałych krajach wymienionych w pierwszej części artykułu. Pamiętajmy, że dobre ubezpieczenie na tego typu wyjazdy powinno opiewać na kwoty kilkuset tysięcy złotych.

Ile kosztuje polisa?

Poniżej znajduje się zestawienie cen polis na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Kalkulacja dotyczy przykładowej osoby, która ukończyła 27 lat i wybiera się na 10 dni na wakacje. Pakiet ubezpieczenia obejmuje NNW i OC oraz uwzględnia amatorskie uprawianie sportów.

Towarzystwo Sumy ubezpieczenia Cena
Warta Koszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 300 000 zł
108,00 zł
AXA Koszty leczenia: 100 000 €
NNW: 4 000 €
OC: 10 000 €
96,00 zł
Signal Iduna Koszty leczenia: 60 000 €
NNW: 30 000 zł
OC: 100 000 €
107,86 zł
Aviva Koszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 200 000 zł
112,00 zł
Allianz Koszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
119,80 zł
Generali Koszty leczenia: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 250 000 zł
120,00 zł

źródło: opracowanie własne na podstawie kalkulacji w porównywarce polisaturystyczna.pl z dnia 17.06.2016

Jak widać koszt dobrej polisy wynosi około 100 zł. Biorąc pod uwagę sumę kosztów, którą wydajemy na podróż oraz ile możemy zapłacić za leczenie w razie nieszczęśliwego zdarzenia, nieopłacalne jest niekupienie ubezpieczenia. Przekalkulujmy ile wyniesie składka w naszym przypadku, a przekonamy się, że wcale nie jest to duży wydatek, a poczucie bezpieczeństwa jest nieocenione.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments