GDZIE WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE NA WAKACJE?

Opublikowano: 2018-03-30 (aktualizacja 2021-04-08, godz. 1:47)

Najwygodniej ubezpieczenie turystyczne na weekendowy wyjazd można kupić przez internet bez wychodzenia z domu. Online można porównać oferty kilkunastu towarzystw. Warto to zrobić, ponieważ polisy proponowane przez biura podróży nie posiadają wystarczającej ochrony ubezpieczeniowej.

W 2017 roku 73 proc. Polaków wybierających się na zagraniczne wakacje deklarowało zakup ubezpieczenia turystycznego. W 2013 roku ten odsetek wynosił zaledwie 58 proc. – wynika z danych Mondial Assistance.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Przeciętna polisa oferowana przez touroperatora zawiera sumę gwarancyjną kosztów leczenia do kwoty około 20 000 euro. Biura podróży często do standardowych pakietów dokładają również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – wynika z analizy. Jednak towarzystwo ubezpieczeniowe ostrzega, że w wielu przypadkach taki zakres ochrony podczas urlopu za granicą może okazać się niewystarczający. W efekcie poszkodowany część kosztów będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje wybrać?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne należy dostosować je do miejsca, celu i długości wyjazdu oraz liczby jego uczestników. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę wypoczywać na plaży lub zwiedzać, to cena polisy będzie tańsza niż w przypadku nurkowania czy uprawiania sportów ekstremalnych bądź wysokiego ryzyka. Jeśli podczas urlopu planujemy oddawać się tego typu aktywnościom fizycznym, należy dokupić odpowiednie rozszerzenie związane z takimi ryzykami.

Wielu turystów decyduje się zakupić polisę przez internet. Takie rozwiązanie umożliwia klientowi dokładne zapoznanie się ze szczegółami oferty, które towarzystwa ubezpieczeniowe zawierają w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dokument określa m. in.:

 • rodzaj ubezpieczenia i jego zakres ochrony,
 • sumy gwarancyjne poszczególnych rozszerzeń (maksymalną wysokość kosztów leczenia, ratownictwa, ubezpieczenia NNW, OC, bagażu, sprzętu sportowego itd., które pokrywa towarzystwo),
 • prawa i obowiązki klienta oraz towarzystwa,
 • zakres odpowiedzialności towarzystwa.

Jakie najlepsze ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Polacy latem za granicą najchętniej odpoczywają w Europie. Od lat do najpopularniejszych kierunków wyjazdów należą Chorwacja, Hiszpania oraz Włochy. Najczęściej celem podróży turystów z naszego kraju jest wypoczynek lub zwiedzanie. W takim przypadku za najtańsze ubezpieczenie turystyczne dla osoby dorosłej za dzień ochrony na południu Starego Kontynentu trzeba zapłacić zaledwie 2,54 zł. Jednak cena nie powinna stanowić jedynego kryterium zakupu polisy, ponieważ najważniejszym czynnikiem jest zakres ochronny pakietu. Kompleksowa oferta towarzystwa powinna zawierać:

 • koszty leczenia w minimalnej wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro,
 • koszty ratownictwa w minimalnej wysokości kilkudziesięciu tysięcy euro,
 • OC w życiu prywatnym,
 • NNW,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • usługi Assistance,
 • w przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych bądź nurkowania, rozszerzenie związane z tego typu aktywnościami.

Należy pamiętać, że towarzystwa różnie kwalifikują poszczególne dyscypliny jako sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Przed zakupem polisy trzeba dokładnie sprawdzić w OWU, do której z tych dwóch grup ubezpieczyciel zaliczył uprawianą przez nas aktywność.

Jak już wspominaliśmy, wpływ na cenę zakupu polisy ma miejsce, cel i długość wyjazdu oraz liczba jego uczestników. W przypadku wypoczynku bądź zwiedzania w Chorwacji, Hiszpanii czy Włoszech, za optymalną polisę oferowaną przez jedno z towarzystw trzeba zapłacić jedynie 7,27 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej. Pakiet zawiera:

Zakres ochrony ubezpieczeniowej Suma gwarancyjna
Koszty leczenia 600 000 zł
Koszty ratownictwa 600 000 zł
OC w życiu prywatnym 150 000 zł
OC sportowe 150 000 zł
NNW 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego 1 500 zł
Sporty objęte polisą 92
Zdarzenia pod wpływem alkoholu Za dopłatą
Cena pakietu 7,27 zł za dzień ochrony dla osoby dorosłej

Źródło: rankomat.pl

Osoby, które podczas wakacji myślą o aktywności fizycznej, powinny wykupić odpowiednie rozszerzenie. Cena opisanego przez nas powyżej pakietu wzrasta do 52,72 zł za dzień ochrony ubezpieczeniowej w przypadku uprawiania przez turystę sportów ekstremalnych, podwyższonego ryzyka lub nurkowania. Ubezpieczenie obejmuje 209 dyscyplin.


Przed wyjazdem na wakacje najprościej ceny ubezpieczeń turystycznych można porównać za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń, który zawiera oferty kilkunastu towarzystw. Do każdej z nich dołączony jest plik z OWU. Dzięki temu nawet na kilka dni przed podróżą na ekranie komputera, smartfona czy tabletu możemy dokładnie przeanalizować warunki oferowane przez ubezpieczyciela. Gdy wybierzemy satysfakcjonującą propozycję, w ciągu kilku minut na skrzynkę mailową otrzymamy umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i spokojnie cieszyć się wypoczynkiem za granicą.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments