ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Sporty na wakacjach a polisa turystyczna

Opublikowano: 2017-07-16 (aktualizacja 2021-06-28, godz. 5:55)

Aktywny urlop? Czy twoje ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w razie wystąpienia sportowych urazów? A może zamierzasz tylko grać w siatkówkę na plaży, jeździć na rowerze lub jeździć konno? To także są sporty przy których trzeba być ubezpieczonym!

Wakacje to moment, gdy wreszcie możesz oderwać się od biurka, obowiązków oraz trosk i przyjemnie spędzić czas w ciekawym miejscu. Jedni wolą spędzać urlop bardzo aktywnie na przykład uprawiają wspinaczkę górską, kitesurfing, nurkowanie, inni bardziej leniwie a więc preferują zwiedzanie zabytków, opalanie na plaży, drinkowanie i grillowanie. O ile ci pierwsi zdają sobie sprawę jak ważne jest ubezpieczenie od ryzyka uprawiania sportów, o tyle drudzy sądzą że go nie potrzebują, tymczasem to niekoniecznie prawda.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Generalnie firmy ubezpieczeniowe dzielą aktywność sportową na kilka typów.

Rodzaje aktywności sportowej
Sporty amatorskie lub rekreacyjne uprawianie sportu są wliczane w podstawową polisę turystyczną (wtedy nie trzeba do nich specjalnie wykupywać żadnej zwyżki) albo stosuje się przy nich zwyżkę rzędu 25 proc. do składki podstawowej
Sporty podwyższonego ryzyka sporty które ubezpieczyciel uważa za bardziej ryzykowne pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwego wypadku – zwyżka wynosi 100 proc.
Sporty zawodowe, branie udziału w zawodach sportowych zwyżka wynosi zwykle 200 proc.
Sporty ekstremalne sporty uznane przez ubezpieczyciela za najbardziej ryzykowne. Zwyżka dla sportów ekstremalnych wynosi 300 proc.

źródło: opracowanie własne

O ile w przypadku sportów ekstremalnych ubezpieczyciele są ze sobą dość zgodni, o tyle w przypadku sportów amatorskich i sportów podwyższonego ryzyka, w zależności od firmy ubezpieczeniowej, różne sporty mogą być szeregowane w poczet danej kategorii. – W przypadku takich sportów jak np. siatkówka plażowa, jazda na rolkach przy ośrodku wypoczynkowym czy tenis wystarczy zwykła polisa, żeby mieć prawo do pomocy assistance i pokrycia ewentualnych kosztów leczenia zabiegów będących wynikiem urazów powstałych przy tych konkretnych aktywnościach – mówi Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance. – Zawsze warto sprawdzić jaki katalog sportów ubezpieczyciel uznaje za rekreacyjne, tu bowiem nie ma jednego standardu na rynku i każda firma ma własne listy sportów i sposób ich zaszeregowania. Oczywiście więcej jest podobieństw niż różnic w tym aspekcie, ale żeby mieć pewność należy odwołać się do treści ogólnych warunków ubezpieczenia naszej polisy.

Osoby wyjeżdżające na zagraniczny urlop bardzo często bagatelizują kwestię rekreacyjnego uprawiania sportu. Często jest ono ubezpieczone w ramach standardowej , jednak przed zakupem ubezpieczenia należy dokładnie przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Szczególnie gdy kupujemy ubezpieczenie w ramach zakupionej wycieczki w biurze podróży, gdzie zwykle zakres polisy turystycznej jest mocno okrojony.

Jeszcze sport rekreacyjny czy już sport podwyższonego ryzyka?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia w polisie turystycznej PZU Wojażer przez rekreacyjne uprawianie sportu definiują „formę aktywności fizycznej, której celem jest wypoczynek lub odnowa sił psychofizycznych, wykonywaną w czasie wolnym od obowiązków zawodowych lub szkolnych.” Wyobraź sobie zatem sytuację że jesteś na zagranicznych wakacjach i masz możliwość pojeździć konno w pobliskiej stadninie. Nie jesteś zawodowcem, jeździsz tylko i wyłącznie rekreacyjnie. Tymczasem jazda została sklasyfikowana w OWU PZU Wojażer oraz w TU Europa Travel World jako sport wysokiego ryzyka, który wymaga zakupu dodatkowej składki obejmującej uprawianie tego sportu.

Z kolei w OWU Warta Travel Plus znajdziesz informacje, że dodatkową składkę za uprawianie sportów należy wykupić przy rekreacyjnym uprawianiu narciarstwa oraz wyczynowym uprawianiu sportu (czyli uprawianiu dyscyplin sportowych w ramach sekcji lub klubów sportowych polegających na uczestniczeniu w treningach, obozach, zawodach sportowych.) Koszty leczenia urazów będących konsekwencją wypadków w czasie jazdy konnej, siatkówki plażowej czy jazdy na rowerze zostaną opłacone z zakupionej polisy turystycznej bez konieczności wykupywania jakiejkolwiek zwyżki.

Popularne nie znaczy bezpieczne

Wspinaczka wysokogórska w Himalajach, nurkowanie ze specjalistyczną aparaturą w Morzu Czerwonym czy skoki na bungee. Jeżeli planujesz aktywne wakacje nad wodą, powinieneś dobrze się zabezpieczyć. Wśród sportów wysokiego ryzyka bardzo często znajdziesz m. in. bardzo popularne w Polsce żeglarstwo. Każdego roku policja notuje kilkadziesiąt utonięć w wyniku wypadnięcia za burtę lub przewrócenia się jednostki pływającej. Do wielu nieszczęśliwych wypadków dochodzi również w trakcie uprawiania sportów motorowodnych na przykład jazdy wypożyczoną motorówką.

Najbardziej powszechne przypadki medyczne, z którymi mamy styczność w letnim sezonie wakacyjnym to skaleczenia, zadrapania, zwichnięcia stawów, stłuczenia mięśni czy urazy ścięgien i więzadeł, a także złamania – wymienia Tomasz Brożyna dyrektor sprzedaży i marketingu Mondial Assistance. W czasie zagranicznego wyjazdu potrzebujesz dobrej polisy turystycznej zawierającej ochronę od uprawiania danych dyscyplin sportowych.

Na aktywny urlop w Polsce przyda się specjalne ubezpieczenie NNW obejmujące ochroną uprawianie danej dyscypliny na przykład NNW członków załogi jachtów przeznaczonych dla turystycznej lub sportowej rekreacji. Takie ubezpieczenie warto mieć również z tego względu, że ochrona nie ogranicza się tylko i wyłącznie do przebywania na wodzie. – Ubezpieczona u nas załoga jachtu objęta jest ochroną zarówno podczas pływania, postoju, holowania, jak i manewrowania w porcie, a także transportu lądowego w sezonie letnim – mówi Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Jakie sporty Polacy uprawiają na wakacjach?

Poniżej prezentujemy listę popularnych sportów wakacyjnych (pogrubione zostały dyscypliny które mogą być uznawane przez wielu ubezpieczycieli za sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne):

I. Sporty wodne:

  1. pływanie (na otwartych basenach, rzekach, jeziorach i morzach),
  2. sporty motorowodne – jazda motorowerami, motorówkami itd.,
  3. nurkowanie,
  4. żeglarstwo,
  5. kajakarstwo,
  6. kitesurfing, windsurfing.

II. Sporty górskie:

  1. rekreacyjne chodzenie po górach,
  2. wspinaczka wysokogórska,
  3. kolarstwo górskie.

III. Sporty powietrzne:

  1. paralotniarstwo, szybownictwo,
  2. skoki na bungee,
  3. skoki ze spadochronem.

IV. Inne sporty:

  1. jazda na rowerze,
  2. tenis ziemny i stołowy,
  3. siatkówka plażowa,
  4. jazda na rolkach,
  5. badminton,
  6. jazda konna.

Pamiętaj! Przed wyjazdem na wakacje zastanów się, czy będziesz uprawiał jakiekolwiek sporty, nawet rekreacyjnie. Jeżeli nie planujesz niczego poza na przykład pływaniem w hotelowym basenie, tenisie stołowym czy jazdą na rowerze, upewnij się że twoja polisa obejmuje ochroną uprawianie rekreacyjnych sportów. Jeżeli planujesz bardziej aktywnie  spędzać urlop na przykład jeździć konno, nurkować, jeździć motorówką czy żeglować, koniecznie zadbaj o dodatkową ochronę i zakup ubezpieczenie turystyczne obejmujące ochroną uprawianie danych dyscyplin sportowych.

5/5 - (1 głos)

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments