Sport a ubezpieczenie turystyczne

Opublikowano: 2013-07-18 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 1:00)

Jeśli przewidujesz, że podczas wyjazdu będziesz rekreacyjnie uprawiał sport, powinieneś zaznaczyć to w polisie ubezpieczeniowej. Nawet takie formy relaksu, jak gra w siatkówkę na plaży, tenis, wypożyczenie motorówki, czy nurkowanie w Egipcie, a także piesze wędrówki górskie podlegają dodatkowej formie ubezpieczenia obejmującej uprawianie sportów amatorsko (zwanych u niektórych ubezpieczycieli „turystyką kwalifikowaną”).

W przeciwnym razie, jeśli ulegniesz wypadkowi uprawiając sport, towarzystwo może odmówić pokrycia kosztów leczenia z powodu nie zadeklarowania aktywności fizycznej, która zwiększała ryzyko ulegnięcia wypadkowi. Dodatkowo, jeśli uprawiasz sport, pamiętaj, że wzrasta ryzyko zrobienia krzywdy osobie trzeciej – zastanów się nad rozszerzeniem polisy o odpowiedzialność cywilną. Także ubezpieczenie NNW (odszkodowanie za następstwa nieszczęśliwych wypadków), które zapewnia % sumy ubezpieczenia za uszczerbek na zdrowiu powinno się znaleźć w Twoim pakiecie ochronnym. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czym jest amatorskie uprawianie sportu?

Każde z towarzystw określa własne zasady udzielania świadczeń, a także klasyfikacji poszczegolnych dyscyplin sportowych. Uogólniając można je pogrupować w 4 najistotniejsze grupy. Taki podział przyjmuje nasz porównywarka:

Czy będziesz uprawiał sport?
Amatorsko Amatorskie uprawianie sportu na oznakowanych szlakach, w wyznaczonych akwenach lub miejscach. Ma służyć głównie odpoczynkowi i rozrywce. Jest to między innymi wędrówki górskie, jazda na rowerze, tenis, rower wodny, gry zespołowe, np. siatkówka plażowa, pływanie, kajakarstwo, żeglarstwo.
Ryzykownie Podwyższonego ryzyka – Sporty podwyższonego ryzyka uprawiane są dla osiągnięcia maksymalnych wrażeń i wiążą się z wyższym ryzykiem urazu. Są to miedzy innymi: quady, sporty motorowodne, jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne.
Ekstremalnie Sporty ekstremalne – Sporty ekstremalne to wszystkie te, których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka oraz zagrożenia życia np.: wspinaczka, bouldering, wspinaczka lodowa, taternictwo, alpinizm, himalaizm, narciarstwo ekstremalne, skialpinizm, zjazdy ekstremalne (narty), jazda po muldach, heliskiing, freestyle, snowboarding ekstremalny, freeride (zjazdy w świeżym śniegu), snowboarding wysokogórski, prędkościowy, skoki i ewolucje snowboardowe, spływy sportowe, canyoning, hydrospeed, kajakarstwo górskie, spadochroniarstwo, BASE jumping, wingsuit, paralotniarstwo, bungee, bungee jumping (skoki z/na bungee), dream jumping, wystrzeliwanie, bungee-run, freediving, nurkowanie w przestrzeniach zamkniętych (wrakowe/jaskiniowe/dekompresyjne), motocross, parkour, freerun, buggykiting, wave , jazda ekstremalna na motocyklu, kitesurfing, zorbing, kolarstwo ekstremalne – Freeride, Off-road i rajdy przeprawowe, rajdy samochodowe, a także wyczynowe formy jazdy na deskorolce, BMXie, rowerze górskim, hulajnodze, rolkach. Do tej kategorii zaliczane są także wyprawy w miejsca charakteryzujące się ekstremalnymi warunkami (pustynia, wysokie góry – powyżej 3000 m.n.p.m., busz, dżungla, bieguny, lodowce).
W zawodach Obozy i zawody sportowe – Są to wszystkie rodzaje sportów uprawianych regularnie i intensywnie – udział w treningach, zawodach i obozach kondycyjnych w ramach przynależności do klubów sportowych, a także czerpanie dochodu z uprawianej dyscypliny sportu, jak również uczestniczenie w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi albo w ekspedycjach.

źródło: opracowanie własne

Jak kupić polisę?

Porównując oferty wystarczy, że wybierzemy opcję uprawiania sportów zgodnie z powyższą kwalifikacją. Po zdecydowaniu się na konkretny produkt sprawdźmy dodatkowo w jego OWU czy na pewno dyscyplina, którą zamierzamy uprawiać znajduje się w wybranym wariancie. Poza określeniem jakie sporty będziemy uprawiać, warto wybrać opcję OC oraz NNW. To pierwsze będzie pomocne, jeżeli w trakcie aktywności wyrządzimy komuś krzywdę. Przydaję się w szczególności na stoku w zimowych miesiącach. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia natomiast odszkodowanie naszej rodzinie w przypadku śmierci lub świadczenie jeżeli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wyjeżdżając na wakacje z pewnością zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa. To może zapewnić prywatne ubezpieczenie turystyczne, chroniące nas i nasze finanse w każdym zakątku świata.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments