ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Pierwsze wakacje za granicą – gdzie i jak się do nich przygotować?

Opublikowano: 2022-09-13 (aktualizacja 2022-10-04, godz. 11:35)

Pierwsze wakacje za granicą zawsze pozostają w pamięci. Warto na taką podróż wybrać odpowiedni kierunek i należycie się do niego przygotować. Tym bardziej, że nieszczęśliwe wypadki zdarzyć mogą się każdemu, a przy okazji skutecznie zepsuć długo wyczekiwany urlop.

Konkretnie gdzie wyruszyć na pierwsze wakacje za granicę? Jak się do nich przygotować? jak zapewnić niezapomniany i bezpieczny wyjazd sobie i rodzinie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Pierwsze wakacje za granicą a COVID-19 – czy możemy już podróżować bez problemu?

Obecnie wiele państw zniosło obowiązek wykonywania testów, okazywania paszportu covidowego, czy poddawania się przymusowej kwarantannie. Turystyka niemalże całkowicie powróciła na „stare tory”, ułatwiając zwiedzanie świata.

Nie mniej jednak, wybierając się na pierwsze wakacje za granicę, warto zaplanowany kierunek dokładnie sprawdzić pod kątem obostrzeń covidowych. Należy również zwrócić uwagę, czy lokale gastronomiczne lub inne punkty w miejscu docelowym, nie nakładają na klientów obowiązku noszenia maseczek. Takie działania uchronią przed niemiłą niespodzianką i przymusową zmianą planów.

PAMIĘTAJ❗ Wszystkie aktualne obostrzenia i zasady wjazdu na teren danego państwa, znaleźć można na oficjalnej stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kiedy najlepiej zaplanować pierwsze wakacje za granicą?

Planując datę pierwszych wakacji za granicą warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:

  • gdzie planuje wyjechać?
  • na jakiej pogodzie mi zależy?
  • jak długi będzie urlop?
  • w jaki sposób będę spędzać czas na wakacjach?
  • czy podczas ustalania daty pierwszych wakacji czynniki zewnętrzne mają znaczenie (jak na przykład ferie lub wakacje dzieci, dni urlopowe w pracy, okres świąteczny).

Kluczową informacją jest ta, która wskazuje miejsce wyjazdu. Jeśli planujemy wyjazd do Europy, należy pamiętać, że szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do końca sierpnia. Wiąże się to ze zwiększonym natężeniem liczby turystów i wyższymi cenami wynajmu lub lotów. Można jednak być pewnym, że również w tym czasie wszystkie miejscowe atrakcje będą dostępne dla przyjezdnych.

Zwiedzanie Chin, Indii i Australii warto zaplanować wczesną wiosną lub późną jesienią. Również, kiedy w Polsce zaczyna się mało przyjemna plucha, warto pierwsze wakacje za granicą zaplanować w Tajlandii, na Sri Lance, Dominikanie, Kubie lub w Ameryce Południowej.

Kontynent afrykański w większość jest dobrym pomysłem przez cały rok. Podróżnych kusi przede wszystkim słońcem, ciepłą wodą, atrakcjami i niezwykłą kulturą.

Pierwsze wakacje za granicą z biurem podróży – czy to dobre rozwiązanie?

Stając przed wyzwaniem zaplanowania pierwszych wakacji, uświadamiamy sobie często że nie podołamy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą biura podróży. Touroperator jest w stanie zorganizować wszystko – noclegi, bilet lotniczy, transport, atrakcje na miejscu, a także podpowie co należy ze sobą zabrać, jak się przygotować. Co ważne, biura podróży gwarantują również na miejscu wsparcie rezydenta.

Warto jednak pamiętać, że również takie rozwiązanie ma swoje wady:

  • trzeba dopasować się do ustalonego z góry programu,
  • przed wyjazdem należy wpłacić zaliczkę,
  • koszt bywa zazwyczaj wyższy niż w przypadku samodzielnie zaplanowanych wakacji,
  • niewiele w takim rozwiązaniu miejsca na spontaniczne decyzje.

Zatem pierwsze wakacje z biurem podróży to doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto proces planowania chce oddać w czyjeś ręce.

Gdzie na pierwsze wakacje za granicę?

Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z eksplorowaniem świata, a przed nami pierwsze wakacje za granicą – warto zacząć je od Europy. Taką podróż przede wszystkim łatwo zaplanować, nie jest mocno odczuwalna różnica kulturowa, a w większości miejsc bez problemu można porozumieć się po angielsku. Zatem podczas pierwszych wakacji w Europie znacznie łatwiej będzie zdobyć doświadczenie podróżnika, które przy kolejnych wyjazdach z pewnością się przyda.

W Europie jest mnóstwo ciekawych zakątków, które można wybrać na pierwszą podróż. Na starym kontynencie znaleźć można miejsca zarówno do plażowania, jak i aktywnego spędzania czasu.

Dokumenty na pierwsze wakacje za granicą – o tym nie zapomnij

Polska jest członkiem strefy Schengen, która obejmuje 26 państw, w których zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. W strefie Schengen posiadacz polskiego obywatelstwa może przemieszczać się na podstawie aktualnego dowodu osobistego lub paszportu. 

Podczas urlopu spędzanego w Europie lub poza nią – zwykle poza dowodem wymagany jest również paszport lub wiza.

Kraje, do których Polacy mogą dostać się bez wizy, to:

PAMIĘTAJ❗ Niekiedy podróżnik ma również obowiązek dołączenia do wymaganych dokumentów potwierdzenie posiadanego ubezpieczenia turystycznego.

Kraje, w których ubezpieczenie turystyczne jest wymagane to:

  • Afganistan – konieczne ubezpieczenie pokrywające koszty transportu chorego na leczenie w innym kraju.
  • Białoruś – ubezpieczenie medyczne na 10 000 euro.
  • Benin – kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne.
  • Egipt – należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
  • Ghana – kontrolowane są polisy osobowe i komunikacyjne.
  • Gujana – uznawane są tylko ubezpieczenia międzynarodowe.
  • Iran
  • Kuba – obowiązkowe jest ubezpieczenie NNW i kosztów leczenia, a także ubezpieczenie COVID-19.
  • Madagaskar – wymagane ubezpieczenie zdrowotne uwzględniające medyczny transport lotniczy.
  • Nigeria
  • Togo – należy posiadać polisę osobową i komunikacyjną.
  • Wybrzeże Kości Słoniowej – należy posiadać polisę osobową i komunikacyjną.

Jeśli kraj, do którego wybieramy się na pierwsze wakacje za granicą, wymaga posiadania ubezpieczenia turystycznego, należy sprawdzić sumę gwarantowaną i koszty leczenia.

Przed podróżą warto również sprawdzić, czy dany kraj nie wymaga dodatkowych dokumentów, którymi mogą być:

  • paszport potwierdzający zaszczepienie się pełną dawką,
  • dokument potwierdzający ozdrowieniu z COVID-19,
  • zaświadczenie o negatywnym wyniku na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak płacić za granicą na pierwszych wakacjach za granicą?

Wydawać by się mogło, że płacenie kartą już wszędzie jest standardem. Jednak podczas pierwszych wakacji (jak też tych kolejnych) zawsze trzeba mieć ze sobą również gotówkę w lokalnej walucie. Na miejscowych targach, w niektórych taksówkach, na bazarach często nie ma terminali, a więc i płacenie kartą będzie niemożliwe.

Z kolei, zabierają kartę płatniczą, trzeba upewnić się, że możemy posługiwać się nią za granicą bez dodatkowych opłat, a jeśli zaistnieje taka potrzeba – założyć bez problemu konto walutowe.

Jeśli samodzielnie organizujemy pierwsze wakacje za granicą, dobrze jest przed wyjazdem sprawdzić ceny produktów w sklepach, koszty biletów atrakcji, czy w restauracjach, w miejscu spędzania urlopu. Pozwoli nam to zaplanować budżet i zorientować się, na jaki wydatek należy się przygotować.

Bezpieczeństwo na pierwszych wakacjach – podstawa udanego urlopu

Pierwsze wakacje za granicą to poza przyjemną adrenaliną również spora dawka stresu, zwłaszcza jeśli doświadczymy nieprzyjemnej sytuacji. Co takiego może się stać?

Najczęstszym powodem nieprzyjemności w czasie urlopu za granicą jest opóźnienie samolotu. Równie często zdarzają się także kradzieże pieniędzy, kosztowności i dokumentów.

Równie nieprzyjemne, a często przytrafiające się podróżnym nieszczęśliwe wypadki, to:

  • przymusowa wizyta u lekarza,
  • konieczność wykupienia leku na receptę,
  • wizyta u dentysty,
  • zagubienie bagażu przez linie lotnicze,
  • izolacja lub kwarantanna z powodu choroby,
  • odwołanie lotu, konieczność opłaty leczenia z własnej kieszeni.

Niestety, ale nieszczęśliwe wypadki nie wybierają i przydarzyć mogą się każdemu, również podczas urlopu. Oczywiście podczas pierwszych wakacji takie niepowodzenie z pewnością „boli” bardziej, ale na każdą taką sytuację można się przygotować i załagodzić jej skutki. Idealnym rozwiązaniem jest odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne. Polisa, którą dostosujemy do kierunku i czasu wyjazdu, a także planowanych atrakcji, nie tylko zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, ale także pomoc i ochronę w problematycznej sytuacji.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne na pierwsze wakacje za granicą?  

Zazwyczaj pierwsze wakacje za granicą to również pierwsza polisa turystyczna. Wybór odpowiedniej ochrony może nieco przerazić, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest dużo ubezpieczycieli, oferujących kuszące produkty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie ofert dostępnych na rynku. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl pozwala nie tylko porównać to, co towarzystwa ubezpieczeniowe mają nam do zaoferowania, ale także zagłębić się w dokumenty OWU i umowę przed dokonaniem zakupu. Wszystkie te działania możemy podjąć w zaciszu własnego domu, gwarantując sobie nie tylko komfort, ale i przemyślaną decyzję.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych to łatwe w obsłudze narzędzie, które za pomocą kilku kliknięć pozwala przyjrzeć się dokładnie zakresowi cenowemu proponowanej polisy, a także ochronie, która się w nim mieści. Takie narzędzie już na etapie planowania pierwszych wakacji jest dużym ułatwieniem.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na pierwsze wakacje za granicą?

Zobaczmy, jak w przypadku jednego z naszych klientów – Pana Janka – który planował jakiś czas temu z żoną pierwsze wakacje, wyglądała kalkulacja ubezpieczenia turystycznego:

Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Proama
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
76,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
128,40 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
151,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
154,00 zł
2 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy
Ubezpieczenie dla dwóch osób na 10-dniowy pobyt w Grecji
Proama
76,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
100 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł ubezpieczenie Covid-19
Allianz
128,40 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie Covid-19 OC sportowe: 50 000 zł 49 sportów objętych ochroną
Generali
151,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł ubezpieczenie Covid-19
AXA
154,00 zł 2 os. / 10 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie Covid-19 17 sportów objętych ochroną sprzęt sportowy

Jak widzimy koszt ubezpieczenia turystycznego nie jest wysoki, a ochrona, która gwarantuje polisa – przydatna w wielu problematycznych sytuacjach.

Należy jednak pamiętać, że cena ubezpieczenia nie może być elementem decydującym. Znacznie większe znaczenie ma zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie turystyczne, pamiętajmy co powinno zapewniać podróżującemu.

– mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Co powinno gwarantować ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejszym elementem polisy podróżnej bez wątpienia są koszty leczenia. To właśnie ewentualne kłopoty zdrowotne mogą najbardziej uderzyć po kieszeni. Wizyty lekarskie, hospitalizacja, leki, środki medyczne, transport powrotny do kraju, transport sanitarny – długo by wymieniać wszystkie usługi medyczne, za które trzeba zapłacić. Warto również mieć na uwadze, że leczenie za granicą jest znacznie droższe niż w Polsce, a wiele usług medycznych, które w naszym kraju są bezpłatne – w obcym państwie mogą kosztować i to nie mało.

Zakres ochrony w polisie ubezpieczeniowej powinien obejmować również:

Jeśli ubezpieczenie turystyczne będzie zapewniać taką właśnie ochronę, a przy tym będzie dopasowana do kierunku, jaki wybierzemy na swoje pierwsze wakacje – możemy być spokojni i czuć się przygotowani na każdą, ewentualną nieprzyjemną sytuację.

EKUZ na pierwszy wakacjach? Pamiętaj, że to nie wszystko!

Wielu turystów, wybierając się na swoje pierwsze wakacje postanawia postawić wszystko na jedną kartę, a konkretnie kartę EKUZ. O ile EKUZ daje możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA), to i tak a wiele zabiegów, czy usług medycznych trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Pamiętaj, że EKUZ nie zapewni:

  • kosztów transportu powrotnego do kraju,
  • leczenia w placówkach prywatnych,
  • kosztów leczenia współfinansowanego przez pacjenta (np. dopłat do pobyt w szpitalu, wizyt u specjalistów, zakupu leków).

PAMIETAJ Tylko odpowiednio dopasowane ubezpieczenie turystyczne jest w stanie zagwarantować pełną ochronę oraz pokrycie kosztów leczenia za granicą.

Walizka na pierwsze wakacje – co ze sobą zabrać?

W walizce na pierwsze wakacje nie może zabraknąć najpotrzebniejszych rzeczy i gadżetów, bez których trudno obyć się na urlopie. Najważniejsze jednak to dopasowanie zawartości bagażu do miejsca, do którego się wybieramy, pogody i kultury na miejscu.

Zawartość walizki na pierwsze wakacje:

  • dokumenty,
  • gotówka w lokalnej walucie,
  • ubezpieczenie turystyczne,
  • elektronika – powerbank, telefon z potrzebnymi aplikacjami (iPolak, mobilne przewodniki, translator, mapy, GPS),
  • stosowna, dopasowana do pogody odzież,
  • odpowiednie obuwie (tutaj warto pamiętać o butach na kamieniste plaże),
  • kremy ochronne z SPF,
  • apteczka,
4.1/5 - (10 głosów)

Podsumowanie
  1. W większości krajów na świecie można obecnie podróżować bez obostrzeń covidowych.
  2. Wszystkie aktualne obostrzenia znaleźć można na oficjalnych stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  3. Planując datę pierwszych wakacji warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, jak gdzie i na jak długo chcę jechać?
  4. Ubezpieczenie turystyczne to podstawa bezpiecznych wakacji.

Najważniejsze pytania

  1. Jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać za granicę?

    Przede wszystkim takie, które pokryje koszty leczenia za granicą, ale także zapewni ochronę w zakresie NNW, OC w życiu prywatnym, zachorowania na COVID-19, ubezpieczenia bagażu oraz sprzętu sportowego.

  2. Gdzie pojechać na pierwsze wakacje bez biura podróży?

    Pierwszy samodzielny wyjazd najlepiej odbyć, do któregoś z krajów europejskich. Atrakcji nie zabraknie, a możliwość swobodnego porozumienia się po angielsku oraz niewielka różnica kulturowa pozwoli na spokojnie i bez obaw "złapać" bakcyla podróżniczego.

  3. Na co uważać podczas pierwszych wakacji za granicą?

    Przede wszystkim należy uważać na kradzieże - kieszonkowcy w popularnych kurortach turystycznych polują na portfele, torby i torebki turystów. Dlatego najbezpieczniej będzie zostawić wszelkie kosztowności i dokumenty w hotelowym sejfie. Koniecznie trzeba też zapoznać się z miejscowymi zwyczajami i kulturą, tak by nie popełnić żadnego wykroczenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.1/5 - (10 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments