ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry – Ile kosztuje i jakie kupić?

Opublikowano: 2018-06-29 (aktualizacja 2022-07-26, godz. 7:56)

Górzyste wnętrze kraju, urokliwe wybrzeże i ciepła woda Morza Adriatyckiego sprawiają, że Czarnogóra cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. Na podróżujących czekają cerkwie i maczety, rafting kanionem Tary, przybrzeżne klify i masywy górskie, zachwycające zatoki, turkusowe morze, a do tego jeszcze niezbyt wygórowane ceny.

Uruchomione tanie połączenia lotnicze z Polski do Podgoricy stawiają od kilku lat Czarnogórę na równi z uwielbianą przez Polaków Chorwacją. Przewagą Czarnogóry jest mniejsze wyeksploatowanie przez turystów i (jeszcze) niższe ceny, a zdaniem wielu – także zdecydowana przewaga krajobrazowa. Czarnogóra nie została póki co zniszczona masową turystyką i zdecydowanie warto to jak najszybciej wykorzystać. W środkowej Czarnogórze panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżu śródziemnomorski. Jest to kraj w dużej mierze górzysty, dlatego turystyka – szczególnie latem – skupia się głównie na wybrzeżu.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Czarnogóra w czasie pandemii – zasady wjazdu

Ministerstwo Zdrowia Czarnogóry zniosło z dniem 11.03.2002 r. obowiązek przedstawiania przy wjeździe do Czarnogóry poświadczenia o wykonaniu szczepień, przebytej chorobie, czy negatywnego wyniku jednego z testów: PCR lub szybkiego testu antygenowego.

Wjazd do Czarnogóry a Covid-19: aktualnie wszystkie obostrzenia na granicy zostały zniesione. Do Czarnogóry można dostać się bez szczepień i okazywania testów.

Jednak brak restrykcji wjazdowych to nie wszystko. Turyści mają jeszcze jedną zagwozdkę: kwarantanna Covid-19 Czarnogóra. W przypadku zachorowania podczas urlopu w Czarnogórze, konieczne będzie poddanie się 7-dniowej kwarantannie. Osoby niezaszczepione, mające kontakt z osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2, muszą odbyć 10-dniową izolację.

Czarnogóra Covid-19 obostrzenia na miejscu: Od 08.04.2022 r. noszenie maseczek pozostaje obowiązkowe tylko w placówkach służby zdrowia, miejscach zbiorowego zakwaterowania, w transporcie publicznym. We wszystkich innych budynkach zamkniętych noszenie maseczek, jest nieobowiązkowe, choć rekomendowane, szczególnie w przypadku osób starszych i schorowanych. Od 23.03.2022 r. nie ma konieczności okazywania certyfikatu szczepień przeciwko Covid-19 w takich miejscach jak muzea, galerie, kina, opery, kluby fitness, kluby dziecięce.

Co zabrać na urlop do Czarnogóry? Dokumenty na wyjazd do Czarnogóry

Czarnogóra to niewielki kraj o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Z uwagi na jego niewielką powierzchnię można go zwiedzić w ciągu jednego wyjazdu. Środek kraju to tereny górzyste, natomiast wybrzeże to bajeczne plaże, kurorty i klimatyczne miasteczka. W zależności od chęci spędzenia urlopu, czas można wykorzystać sportowo lub rekreacyjnie.

Jakie dokumenty do Czarnogóry?

  • Paszport lub dowód osobisty
  • W przypadku pobytu dłuższego niż 30 dni – konieczny jest paszport
  • Pobyt dłuższy niż 90 dni – obowiązkowa wiza
  • Prawo jazdy – honorowany jest polski dokument
  • Ubezpieczenie turystyczne
  • Książeczkę zdrowia dziecka (jeśli podróżują z nami najmłodsi)
  • Aplikacja iPolak – nie jest to stricte dokument, ale warto zainstalować tę aplikację

Co wziąć do Czarnogóry?:

  • Buty do wody – plaże są tu w większości kamieniste, podobnie jak w Chorwacji, bardzo wskazane jest posiadanie wygodnych i trwałych butów na plażę i obuwia do wody
  • Karimata na plażę – na kamienistej plaży trudno rozłożyć się z ręcznikiem czy kocem. Najwygodniejsza jest w tym względzie karimata – nawet cienka nada się dużo lepiej niż koc czy ręcznik.
  • Gotówka – jest tu wiele bankomatów, można też płacić kartą, jednak jak podczas każdego wyjazdu warto mieć przy sobie trochę gotówki. Waluta obowiązującą w Czarnogórze jest Euro.
  • Karta prepaid – Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, więc sieć komórkowa i połączenie z internetem są płatne. Najlepiej na miejscu wykupić kartę pre-paid, która kosztuje 5-10 euro.
  • Ochrona przeciwsłoneczna – krem z filtrem 50UV na twarz i dla dzieci oraz odpowiednio wysoka ochrona na całe ciało, kapelusz przeciwsłoneczny z szerokim rondem to podstawa.

Kiedy jechać do Czarnogóry?

Jeśli marzysz o słonecznej i upalnej Czarnogórze, kąpieli w ciepłym Morzu Adriatyckim to koniecznie jedź tam w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Te miesiące gwarantują najlepszą pogodę i najwięcej słonecznych dni.

Jaka pogoda w Czarnogórze wiosną? Już w tym okresie można z powodzeniem kąpać się w morzu i korzystać z kąpieli słonecznych. Temperatura dochodzi nawet do 30 stopni C, woda może nie być jeszcze zbyt ciepła, ale za to nie ma też tłumu turystów. Oczywiście średnie temperatury są nieco niższe, tj. ok. 20-24 stopnie, ale często występują upały i temperatura wyższa o dobrych kilka kresek.

Jeśli chodzi o liczbę godzin słonecznych w ciągu dnia to wiosna i lato nie stanowią tu wielkiej różnicy – 10-12 h w ciągu dnia to wystarczająco, aby naładować się dobrą energią.

Osoby źle znoszące upały i zastanawiające się, kiedy jechać do Czarnogóry, powinny zdecydować się na maj lub czerwiec. Temperatura jest dość wysoka, ale nie doskwierają upały. Można z powodzeniem pływać w morzu, woda jest dość ciepła (choć oczywiście nie tak nagrzana jak w lipcu, sierpniu i wrześniu), a wiosenne temperatury umożliwiają też komfortowe zwiedzanie.

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temperatury w dzień 8 9 12 15 20 24 27 27 22 18 13 8
Temperatury w nocy 1 1 5 9 13 17 20 20 16 11 7 8
Dni słoneczne/miesiąc 20 17 20 18 21 23 26 27 22 22 18 18
Deszcz/miesiąc 11 11 11 12 10 7 5 4 8 9 12 13

 opracowanie własne polisaturystyczna.pl

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

To, czy w Czarnogórze jest bezpiecznie, zastanowia wielu turystów, szczególnie tych, którzy do tej pory podróżowali głównie do popularnych turystycznie krajów jak: Grecja, Hiszpania, Włochy czy Chorwacja. Uspokajamy jednak, w Czarnogórze jest bezpiecznie.

Nie ma tu zagrożenia atakiem terrorystycznym, co czyni ten kraj jeszcze bezpieczniejszym (pod tym względem) niż Europa Zachodnia. W większych miastach jak Podgorica, Budva czy Kotor mogą zdarzyć się kradzieże kieszonkowe lub włamania do samochodów. Należy zachować ostrożność jak w każdym innych popularnym turystycznie miejscu.

Szczególnie niebezpieczne w Czarnogórze może być poruszanie się samochodem. Drogi są wąskie, kręte, i często w złym stanie. Bywa, że roboty drogowe są nieoznaczone lub słabo oznaczone, więc wskazana jest ostrożna jazda z ograniczonym zaufaniem. Mieszkańcy Czarnogóry bywają dość brawurowi na drogach, nie zawsze przestrzegając przepisów.

Jeśli chodzi o zagrożenia naturalne, to podczas kąpieli w morzu należy uważać na jeżowce (stąd koniecznie wchodzenie w butach do wody) a w górach na żmije, agresywne psy pasterskie, a czasem nawet niedźwiedzie i wilki.

Czy Karta EKUZ do Czarnogóry wystarczy?

Czarnogóra nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, choć od 2010 r. posiada status kandydata do UE. Oznacza to, że karta EKUZ w Czarnogórze nie obowiązuje, a leczenie jest pełnopłatne i pokrywane przez turystę.

W wyjątkowym sytuacjach polskim turystom przysługuje zwrot środków finansowych poniesionych na leczenie w Czarnogórze. Jak czytamy na stronie MSZ:

Zwrot kosztów opieki medycznej przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie, tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zabiegi ratujące życie). Jeśli chcemy skorzystać ze zwrotu kosztów, musimy okazać polski paszport oraz udowodnić, że mamy ubezpieczenie w Polsce. Następnie opłacamy pobyt w szpitalu i uzyskujemy potwierdzenie w PIO (Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych i Rentowych) w Podgoricy. Na podstawie tych dokumentów składamy wniosek o zwrot do właściwego urzędu w Polsce.

Niewątpliwym minusem jest to, że poszkodowany turysta będzie musiał samodzielnie wyłożyć środki na leczenie, co nie zawsze jest możliwe. To, czy udzielona pomoc była niezbędna, oceni w Polsce NFZ, więc również nie ma pewności, że wyłożone pieniądze zostaną zwrócone.

Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 50 euro. Ochrona zdrowia jest na niskim poziomie, a ośrodki zdrowia nie funkcjonują należycie – bywa, że brakuje specjalistów i sprzętu. Stąd nawet Ministerstwo Zdrowia w Polsce sugeruje wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry. Taką polisę można zakupić już za kilka złotych dziennie na polisaturystyczna.pl -mówi Patrycja Pałka, specjalista ds ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry – dlaczego jest potrzebne?

Zakup ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry to jedyny sposób, aby być w pełni zabezpieczonym – tak, aby w razie choroby i wypadku kosztami leczenia nie został obciążony poszkodowany turysta. O ile w przypadku krajów akceptujących EKUZ, można jeszcze podjąć ryzyko niewykupowania polisy na wyjazd i liczyć na szczęście, że w razie potrzeby wystarczy leczenie na kasę chorą, o tyle w Czarnogórze jest to niemożliwe.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry nie tylko pokryje koszty leczenia i hospitalizacji, ale też zapewni szereg innych usług, m.in.:

  • Ratownictwo – w razie wypadku w wodzie lub w górach pomoc ratowników zostanie sfinansowana przez ubezpieczyciela, a turysta nie będzie musiał pokrywać rachunku z własnych środków.
  • Ubezpieczenie NNW – zapewni wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło w trakcie wypadku za granicą. Dodatkowo pokryje koszty rehabilitacji czy umożliwi wynajem sprzętu rehabilitacyjnego.
  • Ubezpieczenie OC – świetne rozwiązanie na wakacjach, podczas których może dojść do wielu niespodziewanych sytuacji, mogących nadszarpnąć finanse turysty, np. uszkodzenie czyjegoś sprzętu (telefonu, aparatu), spowodowanie wypadku, w wyniku którego osoba trzecia zostanie poszkodowana itp.
  • Ochrona Covid-19 – w zależności od ubezpieczyciela, pakiet Covid-19 może zapewnić opłacenie dodatkowych noclegów, pokrycie kosztów lotu do domu, a nawet przylot osoby bliskiej do opieki and dziećmi (jeśli stan zdrowotny rodziców nie pozwala się nimi zająć).
  • Assistance – pomoc prawnika, pomoc tłumacza, dodatkowy nocleg to tylko niektóre usługi, jakie zapewni dobry assistance w ubezpieczeniu turystycznym.
  • Ubezpieczenie bagażu – zrekompensuje zgubiony lub ukradziony bagaż, pozwoli na zakup podstawowych rzeczy do czasu odnalezienia bagażu.
  • Transport medyczny do kraju – jeśli zajdzie konieczność powrotu ambulansem medycznym wraz z asystą lekarską lub nawet samolotem, to ubezpieczyciel pokryje koszty transportu.

Ubezpieczenie turystyczne pozwala też na dokupienie potrzebnego rozszerzenia, które obejmuje np. choroby przewlekłe, sporty ekstremalne czy klauzulę alkoholową.

Plusem jest również to, że polisę na podróż można zakupić nawet w dniu wyjazdu na polisaturystyczna.pl. Jednak – co ważne – ubezpieczenie nie działa natychmiastowo, zazwyczaj wymagana jest karencja, od 4 godzin do 3 dni.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry najwygodniej kupić online – z wygodnego, własnego fotela, w dowolnym momencie, z możliwością spokojnego zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Ta ostatnia rzecz jest szczególnie ważna – to w OWU znajdują się wszystkie szczegóły dotyczące ubezpieczenia, łącznie z rozszerzeniami i wyłączeniami. Klienci, którzy nie zapoznają się z OWU są zazwyczaj niemile zdziwieni, gdy dojdzie do zdarzenia za granicą i okaże się, że TU nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania lub pokrycia kosztów leczenia, np. z powodu stanu nietrzeźwości ubezpieczonego podczas zdarzenia.

Kupując ubezpieczenie turystyczne przez internet, możesz przejrzeć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych kilkanaście różnych ofert polis: od najtańszej za 3,92 zł dziennie do najdroższej kosztującej 20 zł/dzień. A co najważniejsze – masz możliwość zapoznać się z OWU jeszcze przed kupieniem ubezpieczenia. Dzięki temu wybierasz najtańszą i najlepszą dla siebie polisę.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
3,92 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
6,04 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
10,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
13,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł Sprzęt sportowy: 4 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry
AXA
3,92 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ubezpieczenie od COVID-19
Signal Iduna
6,04 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
182 585 zł
Ratownictwo
31 952 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 Sprzęt sportowy: 1 000 zł
Generali
10,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł
Allianz
13,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł Ubezpieczenie COVID-19 OC Sportowe: 100 000 zł Sprzęt sportowy: 4 000 zł

Zachęcamy do zapoznania się z tym dokumentem i przeanalizowania sum gwarantowanych oraz zakresów ubezpieczenia. Wyjazd do Czarnogóry powinien być zabezpieczony KL co najmniej 40 000 euro. Oczywiście, czym wyższe sumy gwarantowane, tym lepiej.

Co koniecznie zwiedzić w Czarnogórze?

  • Dach Czarnogóry – jest to najwyżej położone mauzoleum w Czarnogórze. Znajduje się w Parku Narodowym Lovcen na szczycie Jezerski vrh (1657 m n.p.m.), niedaleko Kotoru. Mówi się, że z punktu widokowego widać nawet 80% Czarnogóry. Jest to mauzoleum Petara II Petrović-Njegoša – biskupa i późniejszego władcy Czarnogóry, który żył w latach 1813-1851. Do grobowca prowadzą 462 schody, a wcześniej wyjątkowo kręta droga.
  • Kotor – zwiedzanie miasta warto połączyć z wycieczką na Dach Czarnogóry, tym bardziej, że główne atrakcje Kotoru znajdują się w obrębie starego miasta. Warto tu zobaczyć m.in. Katedrę św. Tryfona i Twierdzę św. Jana. Ta ostatnia jest dość wyczerpującym punktem, wymagającym długiego podejścia, ale za to gwarantuje niezapomniane widoki.
  • Rejs po Zatoce Kotarskiej – jedna z ciekawszych atrakcji, pozwalająca podziwiać Czarnogórę z wody. Podczas rejsu można zobaczyć wybrzeże półwyspu Luštica, Wyspę Vavedenje, Fort Arza, Błękitną Grotę, Wyspę Mamula.
  • Cetinje – była historyczna stolica Czarnogóry. Niewielkie miasteczko z bardzo przyjemnym klimatem. Warto tu zakupić pamiątki, zachwycić się architekturą i zwiedzić dom-muzeum Petara II Petrović-Njegoša, klasztor Cetinjski.
  • Jezioro Szkoderskie – jezioro, którym, dzielą się Czarnogóra i Albania. Jest to największe jezioro na Bałkanach, którego powierzchnia wynosi od 350 do 600 km2. Różnice są uzależnione od pory roku – jesienią, gdy rzeki wpadające do jeziora są zasilane intensywnymi deszczami, poziom podnosi się nawet o kilka metrów.

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry – pytania i odpowiedzi

  • Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd do Czarnogóry, na co szczególnie zwrócić uwagę, aby ochrona była pełna?

Wybór najlepszego ubezpieczenia turystycznego jest kwestią indywidualną zależną od wieku wyjeżdżającego, jego stanu zdrowia i planowanych na urlopie aktywności. To, na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie na podróż, to ewentualne rozszerzenia, np. o choroby przewlekłe, klauzulę alkoholową czy uprawianie sportów ekstremalnych. Koniecznie należy też uwzględnić sumę gwarantowaną kosztów leczenia – do Czarnogóry najlepiej wybrać polisę z co najmniej 50 000 euro KL.

  • Jestem w 20. tygodniu ciąży. Czy mogę kupić każde ubezpieczenie turystyczne czy obowiązuje mnie jakieś rozszerzenie?

To bardzo dobre pytanie, gdyż ubezpieczyciele zazwyczaj wyznaczają tydzień ciąży, po którym ochrona ubezpieczenia nie będzie działać, np. w przypadku komplikacji ciążowych czy przedwczesnego porodu. Zazwyczaj tygodniem granicznym jest 32. tydzień ciąży. Jednak szczegółów zawsze należy szukać w OWU, gdyż każde TU może inaczej uwzględniać warunki ubezpieczenia dla ciężarnych.

  • Czy ubezpieczenie działa od pierwszego dnia, od razu od chwili zakupu?

W zależności od TU ubezpieczenie może mieć okres karencji wynoszący od 4 godzin do 3 dni i zazwyczaj też zaczyna działać następnego dnia po upłynięciu karencji. W praktyce ubezpieczenie kupione na ostatnią chwilę przed wyjazdem może niewystarczająco zabezpieczać, szczególnie w przypadku krótkich podróży. Idealnie zakupić ubezpieczenie ok. tydzień przed wylotem. Jednak oczywistym jest, że wiele osób korzysta z tanich lotów kupowanych krótko przed wylotem czy z wycieczek typu last minute – takie osoby powinny zwracać uwagę, aby ubezpieczenie miało jak najkrótszy okres karencji.

5/5 - (5 głosów)

Podsumowanie
  1. Położona w bliskim sąsiedztwie z Chorwacją, Czarnogóra jest krajem znacznie mniejszym i niewyeksploatowanym turystycznie. To ostatni dzwonek, aby odwiedzić Czarnogórę przed prawdziwym turystycznym boomem, który z pewnością nastąpi tu w najbliższym czasie.
  2. Najlepszymi miesiącami na wyjazd do Czarnogóry są czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. W miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu – temperatura jest naprawdę wysoka, więc osoby nietolerujące upałów powinny pomyśleć o wyjeździe na wiosnę lub we wrześniu. Wrzesień jest ciepły (do 30 stopni C), morze nagrzane, a jedynym minusem mogą być sporadyczne, krótkie deszcze.
  3. Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej, więc nie funkcjonuje tu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Konieczny jest zakupu ubezpieczenia turystycznego na własną rękę.
  4. Koszt najtańszego ubezpieczenia do Czarnogóry wynosi ok. 3,92 zł dziennie.
  5. Ubezpieczenie turystyczne, oprócz pokrycia kosztów leczenia i hospitalizacji, zapewnia też: ratownictwo, ubezpieczenie OC, NNW, ochronę Covid-19, ubezpieczenie bagażu, assistance, stomatologa, transport medyczny do kraju.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments