ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jakich leków nie można zabrać za granicę?

Opublikowano: 2020-07-31 (aktualizacja 2023-10-02, godz. 4:14)

Apteczka to must have każdego podróżnika. Wolimy mieć ze sobą znane i sprawdzone środki w razie problemów ze zdrowiem. Czasem też nie ma wyjścia – z powodu choroby leki trzeba brać nawet na urlopie. Może się jednak okazać, że urzędnik na lotnisku zatrzyma nas za posiadanie nielegalnych w danym kraju leków.

Takich sytuacji nie brakuje – zwłaszcza w krajach arabskich i azjatyckich środki stosowane w Europie są zaliczane do nielegalnych i nie można ich wozić na teren kraju. Sprawdzamy, gdzie i jakie leki są zakazane oraz podpowiadamy, jakie medykamenty można zabrać ze sobą w podróż. 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Kiedy będzie potrzebne zaświadczenie na dany lek?

Aby uniknąć wszelkich problemów, które mogą skończyć się bardzo nieprzyjemnie, pamiętaj, że są sytuacje, w których przepisy wymagać będą specjalnych zaświadczeń na leki. Niekiedy też dla własnego bezpieczeństwa, po prostu warto mieć taki dokument ze sobą.

Leki, których dotyczyć będą zaświadczenia:

  • leki zagrożone brakiem dostępności,
  • substancje, które są zabronione w niektórych krajach,
  • leki narkotyczne lub psychotyczne,
  • leki w postaci syropów (jeśli podróżujesz samolotem),
  • leki w postaci zastrzyków,
  • leki bez recepty, jeśli ich ilość przekracza 5 najmniejszych opakowań.

Jakie leki są zakazane za granicą?

Każde państwo ma prawo do swoich ustaleń i regulacji w tym zakresie. Zanim spakujesz swój bagaż w podróż, upewnij się że kraj, w którym będziesz spędzać wakacje nie zabrania prawnie wwiezienia konkretnych leków lub środków farmaceutycznych.

Zakazane leki w:

Egipcie:

  • Leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe – W Egipcie ściśle kontrolowane są leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe, takie jak kodeina czy tramadol. Przewożenie tych leków bez odpowiednich dokumentów i zezwoleń jest nielegalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
  • Leki na receptę – Leki na receptę zwykle są legalne w Egipcie, ale zaleca się, aby podróżujący mieli przy sobie kopię recepty lekarskiej oraz opakowanie z oryginalnymi tabletkami wraz z informacją od lekarza.
  • Leki dostępne bez recepty – Leki dostępne bez recepty w większości przypadków są dozwolone, jednak zawsze warto sprawdzić aktualne przepisy i wytyczne dotyczące konkretnych leków.
  • Leki zawierające składniki zakazane w islamie – Warto zwrócić uwagę, że niektóre składniki leków mogą być zakazane w islamie, a więc ich posiadanie lub spożywanie może być zabronione w Egipcie. Należy zawsze upewnić się, że leki nie zawierają substancji zakazanych przez lokalne przepisy religijne.

Japonii:

  • Leki zawierające pseudoefedrynę – Pseudoefedryna, substancja znajdująca się w niektórych lekach przeciwbólowych i dekongestantach, jest zakazana w Japonii ze względu na jej potencjalne wykorzystanie do produkcji metamfetaminy. Niektóre popularne leki dostępne bez recepty w innych krajach, takie jak Sudafed, mogą zawierać pseudoefedrynę i być zabronione w Japonii.
  • Leki przeciwbólowe oparte na kodeinie – Kodeina jest kontrolowaną substancją w Japonii. Niektóre leki przeciwbólowe mogą zawierać kodeinę, która jest zakazana lub wymaga specjalnego zezwolenia.
  • Leki zawierające amfetaminę lub narkotyki – Leki zawierające amfetaminę lub narkotyki są surowo zabronione w Japonii, a ich posiadanie lub przewożenie jest surowo karane.
  • Leki na receptę – Leki na receptę zwykle są dozwolone w Japonii, ale podróżujący powinni posiadać kopię recepty lekarskiej oraz opakowanie z oryginalnymi tabletkami wraz z informacją od lekarza.
  • Leki dostępne bez recepty – Leki dostępne bez recepty w innych krajach mogą być dostępne bez recepty lub z ograniczeniami w Japonii, ale zawsze warto sprawdzić konkretne przepisy dotyczące tych leków.

Katarze:

  • Leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe – W Katarze, jak i w większości krajów, leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe, takie jak kodeina, morfina czy amfetamina, są surowo kontrolowane i mogą być zakazane. Przewożenie takich leków bez odpowiednich dokumentów i zezwoleń jest nielegalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
  • Leki na receptę – Leki na receptę zwykle są legalne w Katarze, ale podróżujący powinni posiadać kopię recepty lekarskiej oraz opakowanie z oryginalnymi tabletkami wraz z informacją od lekarza.
  • Leki dostępne bez recepty – Leki dostępne bez recepty w innych krajach mogą być dostępne bez recepty lub z ograniczeniami w Katarze, ale warto sprawdzić konkretne przepisy dotyczące tych leków.
  • Leki zawierające alkohol – W Katarze obowiązują restrykcje dotyczące alkoholu, zarówno w napojach, jak i lekach. Leki zawierające alkohol mogą być ograniczone lub zakazane.

Kuwejcie:

  • Leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe – W Kuwejcie leki zawierające substancje narkotyczne lub psychotropowe, takie jak kodeina, morfina czy amfetamina, są surowo kontrolowane i mogą być zakazane. Przewożenie takich leków bez odpowiednich dokumentów i zezwoleń jest nielegalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
  • Leki na receptę – Leki na receptę zwykle są legalne w Kuwejcie, ale podróżujący powinni posiadać kopię recepty lekarskiej oraz opakowanie z oryginalnymi tabletkami wraz z informacją od lekarza.
  • Leki dostępne bez recepty – Leki dostępne bez recepty w innych krajach mogą być dostępne bez recepty lub z ograniczeniami w Kuwejcie, ale warto sprawdzić konkretne przepisy dotyczące tych leków.
  • Leki zawierające alkohol – W Kuwejcie obowiązują restrykcje dotyczące alkoholu, zarówno w napojach, jak i lekach. Leki zawierające alkohol mogą być ograniczone lub zakazane.

UWAGA! Ponadto w wielu krajach należy okazać receptę na posiadane leki lub zaświadczenie od lekarza o konieczności ich przyjmowania. 

PAMIĘTAJ❗, że przepisy dotyczące zakazanych leków w danym kraju mogą się różnić i ulegać zmianom. Dlatego zawsze przed podróżą sprawdź najnowsze informacje na stronie internetowej ambasady danego kraju lub konsulatu oraz jeśli to konieczne, umów się na konsultację z lekarzem przed podróżą.

Jakie leki z ograniczeniem można przewozić przez granicę?

Zgodnie z prawem międzynarodowym należy posiadać specjalny certyfikaty zezwalający na zabranie ze sobą w podróż leków działających na ośrodkowy układ nerwowych w określonych dawkach, pozwalających na stosowanie tych medykamentów przez 30 dni.

Przy przewożeniu leków przez granicę ważne jest przestrzeganie przepisów i ograniczeń danego kraju. Regulacje dotyczące przewożenia leków mogą różnić się w zależności od kraju docelowego.

Zasady, które musisz uwzględnić podczas wyjazdu za granicę to:

  • Wiele krajów pozwala na przewożenie leków na receptę, pod warunkiem posiadania oryginalnej recepty wystawionej przez lekarza. Warto zawsze posiadać kopię recepty w języku angielskim lub lokalnym, aby ułatwić komunikację z celnikami lub służbami granicznymi.
  • W niektórych krajach mogą istnieć ograniczenia dotyczące ilości leków, które można przewozić bez dodatkowych formalności. Dlatego warto sprawdzić przepisy danego kraju i dostosować ilość leków do tych przepisów.
  • Niektóre leki mogą zawierać substancje, które są zakazane lub kontrolowane w niektórych krajach. Przed podróżą warto sprawdzić, czy konkretne leki lub substancje znajdują się na liście zakazanych lub kontrolowanych w danym kraju.
  • Leki dostępne bez recepty w jednym kraju mogą być dostępne tylko na receptę lub być zakazane w innym kraju.
  • Zawsze warto zachować oryginalne opakowania leków z etykietami oraz instrukcjami, aby ułatwić identyfikację leków przez służby graniczne. Kopie recepty i listy leków mogą być również przydatne.

Jakich leków nie można wywieźć z Polski?

Pewne ograniczenia nakłada na nas także polskie prawo. Zgodnie z nim z kraju nie możemy za granicę zabierać leków znajdujących się na specjalnej liście przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. 

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy:

Przywóz albo wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na własne potrzeby lecznicze, na podstawie recepty lub dokumentacji medycznej dotyczącej zaleconego przyjmowania danego produktu leczniczego, wymaga stosownego zaświadczenia wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF). Prawu wywozu leków z Polski (w tym także tych wymagających stosownych dokumentów ze strony GIF) nie odpowiada automatyczne prawo ich wwozu na terytorium innych państw.

Aktualnie to zestawienie zawiera prawie 300 pozycji – są to medykamenty zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski, dlatego nie można ich zabierać za granicę lub można wziąć tylko określoną dawkę. 

Apteczka w podróży – co warto ze sobą zabrać?

Apteczkę wyposażoną w najpotrzebniejsze elementy zawsze warto mieć ze sobą. Niezależnie od tego, czy planujesz weekendowy wypad, czy kilkudniowe wakacje, pamiętaj o tym aby do apteczki spakować niezbędne wyposażenie. Dla ułatwienia, przedstawiamy sekcje, na które warto zwrócić uwagę podczas kompletowania asortymentu:

Przybory medyczne:

  1. Plastry opatrunkowe różnych rozmiarów.
  2. Gaziki i bandaże elastyczne.
  3. Chusteczki antyseptyczne do oczyszczania ran i skóry.
  4. Preparat dezynfekujący, np. płyn na bazie alkoholu.
  5. Niesterylna rękawiczka jednorazowa.
  6. Nożyczki medyczne z zaokrąglonymi końcami.
  7. Pinceta do usuwania drobnych ciał obcych.
  8. Opaski elastyczne (bandaż typu „Elastyczny”).

Leki i suplementy/ leki przeciwbólowe (np. paracetamol).

  1. Leki przeciwhistaminowe (np. dla alergików).
  2. Leki przeciwbólowe dla dzieci (jeśli podróżują dzieci).
  3. Leki przeciwwymiotne (np. na chorobę lokomocyjną).
  4. Leki na biegunkę (np. węgiel aktywowany).
  5. Leki na niestrawność i problemy żołądkowe.
  6. Preparaty przeciw komarom i insektom.

Dla kobiet:

  1. Środki antykoncepcyjne lub inne produkty zabezpieczające.
  2. Podpaski lub tampony (jeśli to potrzebne).
  3. Leki przeciwbólowe menstruacyjne.

Dla dzieci:

  1. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dostosowane do wieku.
  2. Syrop przeciwwymiotny (jeśli podróżują małe dzieci).
  3. Opaski elastyczne i plastry opatrunkowe dostosowane do dzieci.

Inne:

  1. Termometr (cyfrowy lub bezdotykowy).
  2. Koc termiczny (może być przydatny w przypadku hipotermii).
  3. Latarka lub czołówka.
  4. Receptura leków na wypadek konieczności uzupełnienia apteczki.

PAMIĘTAJ❗ Apteczka podróżna powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, a także regularnie sprawdzana i uzupełniana przed każdą podróżą. Jeśli ktoś w grupie podróżujących ma specjalne potrzeby zdrowotne, warto dostosować zawartość apteczki do tych potrzeb. Przed użyciem jakichkolwiek leków lub suplementów, zawsze konsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi lub masz specjalne potrzeby medyczne.

Ubezpieczenie na wypadek problemów ze zdrowiem – jak je wybrać?

Za granicą koszty leczenia i zakupu leków trzeba pokryć z własnej kieszeni i nawet w krajach, w których możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego część usług nie jest refundowane. 

Warto więc mieć ze sobą indywidualne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie koszty leczenia oraz zakup leków i środków medycznych do wysokości sumy gwarantowanej, zapewni wsparcie i odszkodowanie w razie nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży. Taką polisę można znaleźć w naszym kalkulatorze już od około 3,70 zł dziennie. 

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
575,00 zł
4 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Europa
Koszty leczenia
1 406 208 zł
Ratownictwo
46 874 zł
Bagaż
4 687 zł
787,00 zł
4 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 46 874 zł OC: 468 736 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
650,00 zł
4 os. / 10 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii
AXA
575,00 zł 4 os. / 10 dni
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 zł OC: 1 500 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114
Europa
787,00 zł 4 os. / 10 dni
Koszty leczenia
1 406 208 zł
Ratownictwo
46 874 zł
Bagaż
4 687 zł
Dodatkowo: NNW: 46 874 zł OC: 468 736 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19 Sprzęt sportowy
Generali
650,00 zł 4 os. / 10 dni
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 300 000 zł Zdarzenia pod wpływem alkoholu Ochrona COVID-19

Osoby, które pozostają pod opieką lekarza muszą rozszerzyć polisę o choroby przewlekłe. Bez tego dodatku w razie zaostrzenia się objawów, ubezpieczyciel nie zwróci kosztów poniesionych na wizyty u specjalisty, pobyt w szpitalu czy zakup leków. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować zakres ochrony do indywidualnych potrzeb i wymagań. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwala na to, a przy tym jest wygodny i dostępny w zasięgu ręki. Narzędzie dostępne online pozwoli Ci porównać oferty różnych ubezpieczycieli i dopasować zakres ochrony tak, abyś podczas wakacji mógł czuć się bezpiecznie – mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

4.2/5 - (15 głosów)

Podsumowanie
  1. Za granicą koszty leczenia i zakupu leków trzeba pokryć z własnej kieszeni i nawet w krajach, w których możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego część usług nie jest refundowane.
  2. Aby uniknąć wszelkich problemów, które mogą skończyć się bardzo nieprzyjemnie, pamiętaj, że są sytuacje, w których przepisy wymagać będą specjalnych zaświadczeń na leki.
  3. Osoby, które pozostają pod opieką lekarza muszą rozszerzyć polisę o choroby przewlekłe. Bez tego dodatku w razie zaostrzenia się objawów, ubezpieczyciel nie zwróci kosztów poniesionych na wizyty u specjalisty, pobyt w szpitalu czy zakup leków.
  4. Ubezpieczenie turystyczne może szybko i łatwo kupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Patrycja Pałka
Redaktor
Podróże to moja pasja. Piszę o turystyce w taki sposób, aby zachęcić czytelników do eksplorowania świata, ale i uczulić na bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Tłumaczę kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, podpowiadam lepsze rozwiązania i podsuwam ciekawe pomysły na wakacje, urlop, czy city break.

Oceń artykuł:

4.2/5 - (15 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments