ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?

Opublikowano: 2024-03-21 (aktualizacja 2024-03-21, godz. 8:22)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwoli Ci skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej w 41 państwach Starego Kontynentu. Otrzymasz ją w wielu miastach Polski, m.in. w Toruniu. Aby ją uzyskać, potrzebujesz jedynie dokumentu tożsamości i prostego wniosku. Dowiedz się, gdzie wyrobić EKUZ w Toruniu.

Co to jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument stworzony z myślą o osobach podróżujących m.in. w celach turystycznych. Działa wyłącznie w wybranych krajach, po okazaniu dowodu tożsamości. Pozwala korzystać z publicznego systemu opieki zdrowotnej m.in. na terenie Albanii, Austrii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Grecji, Irlandii, Malty, Niemiec, Rumunii, Słowenii czy Wielkiej Brytanii. Lista wszystkich państw należących do programu EKUZ znajduje się na rządowej stronie: https://pacjent.gov.pl/ekuz.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego:

  • jest wydawana w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia;
  • nic nie kosztuje;
  • przysługuje osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobom mającym prawo do świadczeń zdrowotnych;
  • ma format zbliżony do dowodu osobistego;
  • może być oznaczona naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a (w przypadku osób niewidomych i niedowidzących).

Warto wiedzieć! EKUZ umożliwia korzystanie wyłącznie ze świadczeń przewidzianych jako darmowe dla obywateli danego kraju. W rezultacie lista gwarantowanych usług medycznych zależy od polityki konkretnego państwa i często jest mocno ograniczona. Aby uniknąć problemów z płatnością za leczenie, hospitalizację i ratownictwo w czasie podróży, warto wykupić polisę turystyczną. Składka dzienna za takie ubezpieczenie zazwyczaj wynosi zaledwie kilka złotych.


Kto może wyrobić EKUZ w Toruniu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje każdemu mieszkańcowi Polski, który został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. EKUZ jest też przeznaczona dla osób mających prawo do otrzymywania świadczeń zdrowotnych na innych zasadach wedle obowiązujących przepisów.
W rezultacie o kartę EKUZ mogą się ubiegać osoby:

  • pobierające świadczenie emerytalne;
  • zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny;
  • pobierające rentę, zasiłek lub świadczenie przedemerytalne;
  • niepełnoletnie, mające polskie obywatelstwo;
  • prowadzącą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą;
  • mające status ucznia, studenta lub doktoranta;
  • zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług;
  • bezrobotne i zarejestrowane w urzędzie pracy;
  • wykonujące pracę nakładczą.

Ponadto do uzyskania karty EKUZ są uprawnione nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, które mieszkają na terenie RP i mają polskie obywatelstwo, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą bądź zezwolenie na pobyt czasowy.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?

Stacjonarnie EKUZ można uzyskać w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz specjalnych placówkach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Ponadto kartę da się wyrobić bez wizyty w urzędzie, przekazując wypełniony wniosek, np. przez internet lub listownie. Mieszkańcy Torunia osobiście złożą druk w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia położonej przy ul. Szosa Chełmińska 30.

W województwie kujawsko-pomorskim działają też 2 inne placówki: Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy (ul. Łomżyńska 33 Bydgoszcz 85-863) oraz Delegatura Narodowego Funduszu Zdrowia we Włocławku (Kilińskiego 16 Włocławek 87-800).

Jak wyrobić EKUZ w Toruniu bez wizyty w urzędzie?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz składać wniosku osobiście w urzędzie, masz możliwość załatwienia formalności w inny sposób.

  • Za pośrednictwem ePUAP — zaloguj się do platformy i wybierz z katalogu zakładkę Zdrowie. Później w zależności od celu wyjazdu kliknij Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą lub Wydanie karty EKUZ w związku z wykonywaniem pracy za granicą. Następnie wypełnij otrzymany wniosek, podpisz podpisem elektronicznym i wyślij.
  • Przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) — zaloguj się na swoje konto IKP, wejdź w kategorię Moje konto i znajdź sekcję dotyczącą ubezpieczenia i karty EKUZ. Kliknij Złóż wniosek, wypełnij formularz i prześlij go do urzędu za pomocą portalu.
  • Listownie — pobierz wniosek o wydanie karty EKUZ z internetu, wydrukuj go i wypełnij. Nie zapomnij o odręcznym podpisie. Później zaadresuj i wyślij na poczcie.

Ponadto osoby ubiegające się o wydanie karty EKUZ w związku z wykonywaną pracą mają możliwość przesłania skanu wydrukowanego i wypełnionego wniosku na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl.

W jakich okolicznościach traci się prawo do EKUZ?

Możliwość używania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje osobom upoważnionym do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ. Utrata statusu osoby ubezpieczonej skutkuje wygaśnięciem ważności EKUZ w ciągu 30 dni. Taka sytuacja następuje m.in., gdy:

  • przejdziesz na bezpłatny urlop;
  • zawiesisz działalność swojej firmy;
  • przestaniesz prowadzić działalność rolniczą;
  • stracisz prawo do emerytury lub renty;
  • rozwiążesz umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia;
  • stracisz pracę.

Pamiętaj, że korzystanie z karty bez ubezpieczenia może skutkować naliczeniem opłat za zrealizowane usługi medyczne.

EKUZ czy polisa turystyczna — co lepsze?

Wiele osób zastanawia się, czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dobrą alternatywą dla polisy turystycznej. Oba rozwiązania pod wieloma względami bardzo się od siebie różnią. Działają na zupełnie innej zasadzie, dlatego ich porównanie sprawia niemałe problemy.

Zasada działania

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych na tej samej zasadzie, co obywatele danego kraju. Zazwyczaj rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami państwowymi bez udziału pacjenta. Zdarzają się jednak sytuacje, w których turysta musi najpierw sam uregulować opłaty za wizyty lekarskie czy hospitalizację, a dopiero po powrocie do kraju może ubiegać się o zwrot należności. Przeważnie na podobnej zasadzie otrzymuje się odszkodowanie z polisy turystycznej. Najpierw trzeba przedstawić ubezpieczycielowi dokumentację potwierdzającą korzystanie z placówek medycznych, a dopiero potem można liczyć na zwrot kosztów leczenia.

Koszty leczenia

Zarówno Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak i polisa turystyczna pokrywają koszty leczenia i hospitalizacji. Warto jednak zwrócić uwagę na zakres refundacji, który w przypadku EKUZ w niektórych krajach może być mocno ograniczony, np. wyłącznie do sytuacji zagrażających życiu. Ponadto polisa podróżna, w przeciwieństwie do karty, pomoże Ci uregulować należność również za leczenie prywatne, leczenie stomatologiczne, specjalistyczne badania czy operacje i zabiegi.

Zakres terytorialny

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje wyłącznie w krajach należących do UE i EFTA. Jeśli planujesz wyjazd do państwa niezrzeszonego w tych wspólnotach lub znajdującego się na innym kontynencie — bezwzględnie musisz zainwestować w polisę turystyczną.

Dodatkowa ochrona

Zakres usług oferowanych w ramach EKUZ zmienia się w zależności od koszyka świadczeń refundowanych w danym kraju. Ograniczają się one wyłącznie do leczenia w placówkach publicznych i korzystania z zabiegów niezbędnych do ratowania życia. Polisa turystyczna, nie dość, że zapewnia dostęp do znacznie więcej liczby świadczeń medycznych, to jeszcze daje wiele dodatkowych korzyści. Mowa tu przede wszystkim o ubezpieczeniu OC, assistance medycznym, NNW, ubezpieczeniu bagażu i wielu innych przydatnych rozszerzeniach zapewniających wsparcie finansowe w nagłych sytuacjach podczas podróży.

Cena

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest darmowa, co bez wątpienia przemawia na jej korzyść. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, jak niewiele trzeba zapłacić za dobre ubezpieczenie turystyczne. Dzienne ceny składek zaczynają się już od kilku złotych i zapewniają dostęp do znacznie szerszego zakresu ochrony niż ten gwarantowany w ramach EKUZ.

Poniżej znajduje się przykładowa kalkulacja przygotowana dla Pani Małgosi, która planuje 12-dniowy wyjazd do Chorwacji i Albanii. Mimo że oba te kraje uczestniczą w programie EKUZ, kobieta postanowiła zainwestować w polisę turystyczną. Najbardziej zależy jej na ubezpieczeniu bagażu i ubezpieczeniu OC.

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest niewielki w porównaniu do łącznej ceny całego wyjazdu. Dlatego Pani Małgosia zdecydowała się wykupić polisę w firmie AXA, gdzie może liczyć na najwyższe odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia lub utraty bagażu.

5/5 - (1 głos)

Co warto wiedzieć?
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia nieodpłatne korzystanie ze świadczeń medycznych w czasie pobytu za granicą.
  • Prawo do uzyskania karty EKUZ mają osoby ubezpieczone, zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny oraz nieubezpieczone mające prawo do świadczeń zdrowotnych.
  • Kartę wyrobisz w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w delegaturach NFZ.
  • Mieszkańcy Torunia złożą wniosek o EKUZ w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia położonej przy ul. Szosa Chełmińska 30.
  • Na wyjazd zagraniczny warto zabrać ze sobą odpowiednią polisę turystyczną, która zapewni dodatkowe wsparcie na wypadek niespodziewanych sytuacji w podróży.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Ile trwa wyrobienie EKUZ przez internet?

    Czas rozpatrywania wniosków o wydanie EKUZ od czerwca do września wynosi do 10 dni roboczych, a poza tym okresem — do 5 dni roboczych. Jeśli zależy Ci na szybkim uzyskaniu karty, udaj się do urzędu osobiście.

  2. Czy karta EKUZ wydawana jest od ręki?

    Przy osobistym składaniu wniosku kartę EKUZ dostaniesz od razu podczas wizyty.

  3. Co zamiast karty EKUZ?

    Zamiast EKUZ (lub jako dodatek do niej) zaleca się wykupić ubezpieczenie podróżne. Na wyjazd zagraniczny do jednego z państw UE i EFTA warto zabrać zarówno kartę, jak i polisę.

  4. Ile kosztuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

    Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe.

  5. Co trzeba dołączyć do wniosku EKUZ?

    Przy wnioskowaniu online lub listownie osoby uczące się powyżej 18. roku życia powinny dołączyć do formularza skan ważnej legitymacji bądź inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

5/5 - (1 głos)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments