ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

EKUZ Olsztyn – Jak i gdzie wyrobić EKUZ w Olsztynie?

Opublikowano: 2024-04-17 (aktualizacja 2024-04-17, godz. 2:05)

Trudno przewidzieć nagłe zachorowanie lub wypadek. Dlatego opieka zdrowotna może być potrzebna w każdym miejscu i o każdej porze. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) służy ułatwieniu dostępu do leczenia podczas pobytów tymczasowych w innym państwie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Zobacz, gdzie i jak złożyć wniosek o wydanie EKUZ w Olsztynie oraz w jakich sytuacjach możesz z niej skorzystać.

Kto może ubiegać się o EKUZ w Olsztynie?

O EKUZ w Olsztynie może ubiegać się praktycznie każdy, kto legalnie przebywa w Polsce i korzysta z ubezpieczenia w NFZ. Dzieje się tak w przypadku beneficjentów ubezpieczeń społecznych, zarówno pracowników, emerytów, rencistów, jak i bezrobotnych, a także członków rodziny osób ubezpieczonych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Gdzie ważna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Z EKUZ wydanej w Olsztynie można korzystać:

Czy można otrzymać EKUZ w Olsztynie od ręki?

Jeśli zależy Ci na czasie najlepszym rozwiązaniem na szybkie wyrobienie EKUZ jest zgłoszenie się do oddziału wojewódzkiego NFZ. W Olsztynie trzeba udać się do Sali Obsługi Klientów Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, która mieści się przy ulicy Bartosza Głowackiego 14 (w pobliżu Planetarium). Osobiste załatwienie sprawy, w tym złożenie wniosku o wydanie EKUZ w oddziale NFZ, gwarantuje szybsze wyrobienie karty. W zasadzie można otrzymać ją od ręki, bo wystarczy poczekać 30-45 minut, by urzędnik sprawdził dane i wyrobił EKUZ.

Oddział NFZ obsługujący interesantów w Olsztynie czynny jest w poniedziałki w godzinach 08:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 08:00-16:00.

Jak można ubiegać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Olsztynie?

Jeśli nie lubisz załatwiać formalności urzędowych osobiście, zawsze możesz skorzystać ze zdalnego sposobu dostarczenia wniosku do olsztyńskiego oddziału NFZ. Do wyboru masz kilka opcji:

  • elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) lub platformę Internetowego Konta Pacjenta (IPK), ponieważ ta forma gwarantuje szybkie rozpatrzenie formularza;
  • wysłanie skanu dokumentu pocztą elektroniczną, ale tylko w przypadku wniosków dotyczących wyjazdów do pracy;
  • skorzystanie z usług poczty tradycyjnej i przesłanie wypełnionego oraz podpisanego formularza listem, najlepiej poleconym, na adres: Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ w Olsztynie, ul. Głowackiego 14, 10-561 Olsztyn.

Skąd pobrać wniosek do wydania EKUZ w Olsztynie?

Formularz, który należy wypełnić, by otrzymać EKUZ, można dostać w oddziale NFZ lub pobrać z rządowej strony. Poniżej znajdziesz dostępne wzory wniosków w PDF, które trzeba wydrukować, wypełnić i podpisać.

Każdy petent ma do wyboru dwa rodzaje formularzy w zależności od celu zagranicznej podróży:

Dostępny jest również wzór upoważnienia do złożenia wniosku oraz odbioru EKUZ dla pełnomocnika.

Jakie informacje i dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o EKUZ?

Formularz, który należy wypełnić, wymaga podania kilku podstawowych danych. Są to przede wszystkim takie informacje, jak:

  • imię (imiona) i nazwisko;
  • data urodzenia i PESEL;
  • informacje o podstawach korzystania z ubezpieczenia w NFZ: osoba ubezpieczona, członek rodziny osoby ubezpieczonej, nieubezpieczony z prawem do świadczeń;
  • datę złożenia (wysłania) wniosku i podpis.

Jeżeli gotowa karta ma być dostarczona pocztą, należy wskazać adres, na który zostanie wysłana.
Przy osobistym składaniu wniosku urzędnik może poprosić o okazanie dokumentu tożsamości oraz zaświadczenia, z którego wynika podstawa ważnego ubezpieczenia NFZ. Może to być na przykład umowa o pracę, legitymacja szkolna, studencka, emeryta lub rencisty. W zasadzie są to wszystkie rzeczy, których wymaga się od wnioskodawcy. Dobra wiadomość jest taka, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma zdjęcia, więc nie trzeba go dostarczać.

Na jak długo można otrzymać EKUZ w Olsztynie?

Okres ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydanej w Olsztynie zależy od aktualnej sytuacji ubezpieczeniowej wnioskodawcy. Można otrzymać EKUZ na:

20 lat, jeśli jest się na emeryturze po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn)
okres do 18. roku życia jeśli jest to dziecko, które nie ukończyło 18 lat i podlega ubezpieczeniu jako członek rodziny lub ma własny tytuł do ubezpieczenia, lub pobiera rentę;
5 lat, jeśli pobiera się świadczenie emerytalne pomimo nieukończenia wieku emerytalnego oraz w przypadku osób niepełnoletnich, które nie mają ubezpieczenia, ale są obywatelami Polski;
3 lata, jeśli pracuje się na umowę, prowadzi działalność gospodarczą (rolnicza lub pozarolniczą), przebywa się na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym;
18 miesięcy, jeśli ukończyło się 18 r.ż. i pobiera się rentę lub ma ubezpieczenie jako członek rodziny, lub jest się studentem, lub uczniem z własnym tytułem do ubezpieczenia;
6 miesięcy, jeśli wykonuje się pracę nakładczą lub pracuje na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub innej w zakresie świadczenia usług;
6 miesięcy, jeśli nie ma się ubezpieczenia, ale przysługuje prawo do świadczeń na podstawie z tytułu ciąży, porodu lub statusu uchodźcy;
2 miesiące, jeśli jest się zarejestrowaną osobą bezrobotną;
90 dni, jeśli nie ma się ubezpieczenia, ale przysługują świadczenia z pomocy społecznej;
42 dni, jeśli kobiecie brakuje ubezpieczenia, ale jest w połogu, ma polskie obywatelstwo i mieszka w Polsce.

Ile trzeba czekać na wydanie EKUZ w Olsztynie?

Wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Olsztynie przebiega dość sprawnie. Zasadniczo podczas osobistego składania wniosku można uzyskać EKUZ od ręki. W pozostałych przypadkach czas na wystawienie karty wynosi mniej więcej 5 dni roboczych. Warto jednak postarać się o wyrobienie EKUZ z odpowiednim wyprzedzeniem i zwłaszcza w okresie wakacyjnym oraz podczas ferii nie zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę. Gdy ruch turystycznych wyjazdów zagranicznych jest wzmożony, wystawianie kart w Olsztynie może potrwać trochę dłużej. Dlatego wcześniejsze złożenie wniosku o EKUZ pozwoli zaoszczędzić sobie nerwów związanych z ewentualnymi opóźnieniami w wydawaniu karty.

Czy warto dokupić do EKUZ ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest tym samym, co ubezpieczenie podróżne i nie pokrywa kosztów opieki zdrowotnej w przypadku podróży w celu leczenia, korzystania z usług placówkach prywatnych, akcji ratowniczych, skomplikowanych operacji, transportu do kraju itp.
Dlatego warto zapewnić sobie inne zabezpieczenie na nieprzewidziane zdarzenia. Można to zrobić poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego z odpowiednim zakresem ochrony dobranym do indywidualnego przypadku. Wówczas zyskuje się większy spokój i poczucie bezpieczeństwa podczas pobytu w obcym kraju.

4.2/5 - (5 głosów)

Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który uprawnia do korzystania z podstawowej opieki medycznej w publicznych ośrodkach zdrowia w państwach członkowskich UE i EFTA.
  2. Wydawaniem EKUZ w Olsztynie zajmuje się Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzkiego NFZ – Sala Obsługi Klientów, która mieści się przy ulicy Bartosza Głowackiego 14.
  3. Otrzymanie EKUZ jest bezpłatne, a data ważności karty jest ograniczona czasowo.
  4. Wniosek o wydanie karty można złożyć osobiście lub zdalnie.
  5. EKUZ można odebrać w siedzibie NFZ w Olsztynie lub zaznaczyć w formularzu prośbę o dostarczenie jej pocztą.
  6. EKUZ nie obejmuje tak szerokiego zakresu usług jak dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dlatego warto dokupić je w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, tym bardziej że kwota za taką polisę jest naprawdę niewielka w porównaniu z kosztami, które ewentualnie trzeba będzie pokryć.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy EKUZ zawiera informacje o stanie zdrowia jej właściciela?

    Karta ta nie zawiera żadnych informacji medycznych. Jedyne dostępne dane osobowe to imię i nazwisko posiadacza, a także data urodzenia i numer identyfikacyjny ubezpieczonego. EKUZ nie zawiera żadnych informacji o przebytych lub aktualnych chorobach, przyjmowanych lekach itp.

  2. Czy ze świadczeń na bazie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może korzystać osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą?

    Jeżeli zdiagnozowana choroba wymaga specjalistycznego leczenia lub szczególnego nadzoru lekarskiego podczas podróży, można i powinno się skorzystać z karty EKUZ w obcym kraju. Mowa tu na przykład o dializach, zabiegach tlenoterapii, chemioterapii lub innym typie leczenia przewlekłej patologii, która wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, technik lub skorzystania z pomocy personelu medycznego. Dotyczy to również opieki związanej z ciążą i narodzinami dziecka. Jednak należy pamiętać, że przewlekłe choroby lub inne sytuacje zdrowotne nie mogą być celem pobytu za granicą, by w ten sposób otrzymać darmowe leczenie w innym kraju niż Polska.

  3. Co zrobić w przypadku zgubienia EKUZ za granicą?

    Jeżeli w trakcie pobytu w obcym kraju dojdzie do utraty karty (jej zgubienia, zniszczenia lub kradzieży), wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z wojewódzkim oddziałem NFZ, w którym wydano EKUZ. Podczas rozmowy z pracownikiem placówki trzeba wyjaśnić sytuację i poprosić o dostarczenie tymczasowego certyfikatu, który zastąpi kartę. Czas oczekiwania na jego wydanie wynosi do 3 dni roboczych od momentu zgłoszenia.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

4.2/5 - (5 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments