ZNAJDŹ NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE
Kontynent
Kraj

Jak płacić za granicą, aby nie stracić?

Opublikowano: 2022-02-25 (aktualizacja 2022-11-07, godz. 7:17)

Podczas zagranicznych wyjazdów chcemy najczęściej odpocząć, naładować baterie w cieniu palm i powrócić do codziennych obowiązków bogatsi o pozytywne nastawienie. Zdarzyć się jednak może, że plany zniweczy nam problem z płatnością. Jak się okazuje nie tylko brak pieniędzy stanowi przeszkodę, ale również nieumiejętne ich wykorzystywanie. Jak płacić za granicą, żeby nie stracić? Na co uważać i jak ułatwić sobie życie, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Od kilku już lat karta bankowa jest znacznie bardziej wygodną formą płatności, aniżeli gotówka.  Czas pandemii, w którym zwiększenie dystansu z innymi stało się społecznym nakazem, płatność „plastikiem” zyskała jeszcze bardziej na popularności.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Rozwiązaniem, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zagranicznego wyjazdu jest karta walutowa i wielowalutowa. Oznacza to, że karta wydana do rachunku bankowego jest połączona nie tylko z rachunkiem, który prowadzony jest w złotówkach, ale i rachunkiem prowadzonym w obcej walucie, jak euro, dolar, czy funt. Większość polskich banków gwarantuje swoim klientom możliwość przewalutowania najpopularniejszych walut. Aby jednak turysta sprawnie i przede wszystkim bez straty  mógł posługiwać się taką kartą, musi robić to umiejętnie.

Zobaczmy, kiedy bardziej opłaca się zapłacić kartą, gotówką, a kiedy korzystać z jeszcze innej formy płatności.

Płacenie gotówką za granicą – o czym trzeba pamiętać?

Chociaż istnieje wiele sytuacji, w których płatność gotówką jest zdecydowanie lepszym pomysłem, to jednak nie zawsze pozostaje pomysłem bezpiecznym. Owszem warto mieć przy sobie banknoty, kiedy na przykład wybieramy się pobliski targ, czy planujemy skorzystać z taksówki, ale należy również pamiętać, że nic tak nie czyni złodzieja, jak okazja. Portfel pełen oszczędności na wakacjach to łakomy kąsek dla rabusia. Szczególnie w miejscach turystycznych, gdzie panuje luźna, urlopowa atmosfera, złodzieje są wyjątkowo spostrzegawczy, ale też doskonale obeznani w swoim fachu.

Czy warto zatem ryzykować? Niekoniecznie.

Przed wyjazdem na wakacje, najlepiej jest wymienić waluty w kantorze internetowym. Podstawowym plusem takiego rozwiązania jest najniższy na rynku spread – czyli różnica pomiędzy kursem kupna i kursem sprzedaży. Zazwyczaj wynosi on ok 3-4 grosze (zależy od pary walutowej). Stacjonarne kantory oferują różnicę 9-12 groszy, a banki 20-40 groszy. Biorąc pod uwagę te informacje, łatwo można zauważyć, że kupując w sieci kilkaset euro możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Pieniądze można wymienić online przelewając je ze swojego konta bankowego, a następnie wypłacić w oddziale banku.

Jak wybrać kantor internetowy?

Zarówno w tym , jak i w każdym innym przypadku, w którym do czynienia mamy z pieniędzmi – łatwo paść ofiarą oszustwa. Dlatego, zanim wybierzemy kantor internetowy należy przede wszystkim sprawdzić, czy ma on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). 

Taki podmiot ma obowiązek regularnego składania raportów finansowych, a środki klientów są oddzielone od masy upadłościowej firmy. Jeśli więc popadnie ona w problemy finansowe, łatwiej będzie nam odzyskać wpłacone środki.

Wśród ogólnodostępnych kantorów internetowych status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP) posiadają:

  • Cinkciarz.pl,
  • Internetowykantor.pl,
  • Trejdoo.com,
  • Walutomat.pl,
  • Liderwalut.pl,
  • Amtronet.pl,
  • Xkantor.com.

Jak płacić kartą złotową za granicą?

Należy już na wstępie zauważyć, że na zagranicznych wakacjach korzystanie z tej samej karty debetowej lub kredytowej, co na co dzień w Polsce – nie jest najlepszym pomysłem. Transakcje dokonywane kartą złotową ulegają przewalutowaniu, a niektóre banki podczas przewalutowania pobierają prowizję, której wysokość może sięgać nawet 4% liczonych od przewalutowanej kwoty w złotówkach. Ponadto, za wypłatę pieniędzy w bankomacie, bank pobiera prowizję w wysokości ok. 3% lub ryczałtowo. Właściciel zagranicznej sieci baków, dodatkowo także może potrącić taka opłatę.

I chociaż używanie karty złotowej na wakacjach nie zmusza nas do noszenia przy sobie sporej ilości gotówki, a niektórzy są w stanie „przeboleć” ponoszenie opłat manipulacyjnych, to na dłuższym wyjeździe warto pomyśleć o innym, bardziej praktycznym rozwiązaniu. Kiedy więcej czasu spędzamy za granicą i nieuchronnie narażani jesteśmy na różnego rodzaju opłaty, może okazać się, że przez kartę złotową tracimy znacznie więcej środków.

Karta walutowa – jak płacić nią za granicą?

Płacenie kartą walutową w obowiązującej walucie jest znacznie bardziej opłacalne, niż posługiwanie się kartą złotową. W takiej sytuacji dodatkowe opłaty za przewalutowanie nas nie dotyczą, co za tym idzie – nie tracimy niepotrzebnie środków.

Aby móc posługiwać się kartą walutową należy przede wszystkim otworzyć konto walutowe w placówce banku lub za pomocą bankowości elektronicznej, które działa na takich samych zasadach, co rachunek bankowy. Następnie klient dostaje kartą płatniczą w walucie, którą trzeba wybrać przy zakładaniu rachunku (np. euro, dolar, funt czy frank). Należy zasilić subkonto wybrana walutą. Środki można wymienić zdalnie według kursu bankowego lub wpłacić w oddziale wymienioną wcześniej w kantorze gotówkę.

Karat wielowalutowa – jak nią płacić i dla kogo?

Chociaż karta walutowa to efektywne rozwiązanie, to dla kogoś, kto podróżuje bardzo dużo, to nie zawsze ona wystarczy. Wizyty w kilku krajach, w których obowiązują różne waluty, znacznie ogranicza wykorzystanie karty walutowej. Aby nie otwierać wielu kont, co niewątpliwie jest uciążliwe – najlepiej jest skorzystać z karty wielowalutowej. Taka karta pozwala na obsługiwanie kilku rachunków, tych w złotówkach, euro, funtach, dolarach lub frankach.

Obecnie, praktycznie każdy bank oferuje kartę wielowalutową. Tak, jak w przypadku konta walutowego, należy zwrócić uwagę na to, w jakiej walucie rozliczana jest płatność. Najbardziej elastyczną w tym zakresie ofertę ma mBank (11 walut) oraz PKO BP (również 11 walut).

Karta kredytowa za granica – jak nią płacić?

Płacenie kartą kredytową za granicą niestety zawsze wiąże się z wysoką prowizją pobieraną przez bank. Trzeba tez pamiętać, że w większości przypadków nie będziemy mogli skorzystać z okresu bezodsetkowego. Środki, które wypłacimy natychmiast staną się wysoko oprocentowaną pożyczką.

Dlatego zaleca się, aby korzystanie z karty kredytowej za granicą było jedynie rozwiązaniem awaryjnym, z którego korzystamy w naprawdę nagłych przypadkach.

✔ Kiedy musimy jednorazowo wydać dużą sumę pieniędzy, której w danym momencie nie posiadamy na koncie bankowym, karta kredytowa będzie niezastąpiona – ale tylko wtedy.

W jaki jeszcze sposób można płacić za granicą?

Chociaż karty płatnicze są obecnie jedną z najbardziej popularnych form płatności, to każdy turysta ma również możliwość skorzystania z dedykowanej aplikacji, która pozwala na transakcje bezgotówkowe.

Najpopularniejsze to:

  • Google Pay lub Apple Pay. Trzeba pamiętać, aby uprzednio odblokować w aplikacji możliwość płatności zagranicznych i sprawdzić wysokość opłat.
  • Curve. To aplikacja mobilna i powiązana z nią karta płatnicza, tzw. wirtualny portfel. Curve oferuje także płatności mobilne. Można dodać ją m.in. do Apple Pay, czy Google Pay.
  • Wise. Karta Wise pozwala korzystać z pieniędzy na całym świecie, z niską opłatą za przewalutowanie i bez konieczności uiszczania opłat transakcyjnych. Aplikacja pozwala korzystać także z walut, których nie mamy w wirtualnym portfelu.

Jak płacić za granicą, żeby nie stracić?

Najlepszym sposobem na płatność za granicą, aby nie stracić jest wykorzystanie kilku metod płatności. Są sytuacje, w których gotówka będzie niezbędna, ale też takie, w których karta lub aplikacja sprawdza się znacznie lepiej.

Podstawowe zasady jak płacić za granicą, żeby nie stracić:

  • Zadbaj o posiadanie karty walutowej lub w przypadku urlopu w kilku krajach – wielowalutowej,
  • Karty złotowej używaj jedynie w awaryjnych sytuacjach,
  • Dowiedz się wcześniej jakie opłaty pobiera bank,
  • Zawsze miej przy sobie niewielką ilość gotówki,
  • Pilnuj, aby posiadana przez Ciebie gotówka znajdowała się w bezpiecznym miejscu.

Ubezpieczenie od kradzieży za granicą? O czym pamiętać?

Chociaż nie ma bezpośredniego ubezpieczenia, które chroni gotówkę, to w przypadku kradzieży doskonale sprawdzi się kupione wcześniej ubezpieczenie Assistance, będące jednym z elementów ubezpieczenia turystycznego.

Assistance prawny pomoże w:

  • Zastrzeżeniu kart, czy kont bankowych.
  • Udzieleniu informacji, jak i gdzie możemy zastrzec karty w miejscu naszego przebywania.
  • Udzieleniu informacji, jak i gdzie możemy zastrzec karty w miejscu naszego przebywania.
  • Uzyskaniu telefonicznej porady prawnika lub innego specjalisty, który będzie kompetentny w obszarze danego problemu.
  • Napisaniu wniosku, pisma czy niezbędnego dokumentu

Z kolei podróżny, który zadbał o posiadanie ubezpieczenia turystycznego z Assistance zyska wsparcie:

  • tłumacza,
  • podczas odzyskiwania lub ponownego wysłania bagażu,
  • przy organizacji opieki nad niepełnoletnimi dziećmi towarzyszącymi osobie ubezpieczonej w podróży,
  • pomocy medyczną, poprzez udzielenie informacji o lokalizacji najbliższych szpitali, przychodni lub klinik.
  • kiedy dojdzie do wypadku samochodowego,
  • podczas organizacji transportu i pobytu osoby wezwanej do turysty,
  • przy zapewnieniu ubezpieczenia środków niezbędnych do kontynuacji podróży oraz powrotu do kraju.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla siebie?

Wybierając się za granicę w celach wypoczynkowych, po prostu trzeba mieć na uwadze różne scenariusze, z którymi może przyjść nam się zmierzyć. Popularne powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony” kryje w sobie wiele racji, a szczególnie podczas urlopu również chroni nie tylko przed skutkami problematycznej sytuacji, ale także finansowymi konsekwencjami. Usługi, jakie gwarantuje Assistace za granicą, bez polisy mogą nas słono kosztować, a powrót do kraju z rachunkiem opiewającym na kilka (lub nawet kilkanaście) tysięcy złotych to nic przyjemnego.

Jak zatem rozwiązać taką sytuację? Wybrać odpowiednio dopasowaną polisę ubezpieczeniową! Najlepszym i najszybszym na to sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzie pozwoli w kilka minut wyłonić oferty różnych ubezpieczycieli dostępne na rynku, włącznie z cenami. Przejrzysta tabela zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje, a także dostęp do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, z którymi możemy zapoznać się przed podjęciem decyzji zakupowej.

✔ Jest to sposób, który z pewnością pozwoli nam nie tylko wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do indywidualnej sytuacji i najtańszą, ale także uniknąć problemów z niejasnościami, wynikającymi z niekiedy zawiłego języka ubezpieczycieli.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z Assistance?

Zobaczmy na przykładzie kalkulacji jednego z naszych klientów, który wybierając się na wakacje, poszukiwał ubezpieczenia w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl:

Tygodniowe ubezpieczenie z Assistance. Wyjazd do Europy
Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
28,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Assistance: pomoc Assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
29,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49 Assistance: usługi Assistance w ramach kosztów leczenia
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
31,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Assistance: usługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
71,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Ochrona COVID-19 Assistance: pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Europa
Koszty leczenia
1 387 617 zł
Ratownictwo
46 254 zł
Bagaż
4 625 zł
155,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 254 zł OC: 462 539 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 27 Assistance: Ubezpieczenie pomocy w podróży - wariant The Best
Tygodniowe ubezpieczenie z Assistance. Wyjazd do Europy
Nationale-Nederlanden
28,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 60 Assistance: pomoc Assistance w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia
Allianz
29,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 14 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 49 Assistance: usługi Assistance w ramach kosztów leczenia
AXA
31,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
0 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 114 Zdarzenia pod wpływem alkoholu (za dopłatą) Assistance: usługi Assistance w ramach kosztów leczenia, w zakresie również ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Generali
71,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 zł OC: 200 000 zł Ochrona COVID-19 Assistance: pakiet Assistance Premium m.in. transport medyczny, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, kierowca zastępczy, odzyskanie danych z aparatu fotograficznego
Europa
155,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 387 617 zł
Ratownictwo
46 254 zł
Bagaż
4 625 zł
Dodatkowo: NNW: 46 254 zł OC: 462 539 zł Ochrona COVID-19 Sporty objęte polisą: 27 Assistance: Ubezpieczenie pomocy w podróży - wariant The Best

Jak płacić za granicą, aby nie stracić – PYTANIA I ODPWIEDZI

  1. Czy można za granicą płacić BLIK-iem?
    Niestety nie. Aplikacja, która jest bardzo popularna u nas, nie daje możliwości płacenia za granicą.
  2. Gdzie najlepiej otworzyć konto wielowalutowe?
    Jeśli potrzebne jest nam konto walutowe z mniej popularnymi walutami, najkorzystniej będzie je otworzyć w Alior Banku. Oferuje on rozliczanie płatności m.in. w duńskich i szwedzkich koronach, chorwackiej kunie, tureckiej lirze czy tajlandzkim bacie.
  3. Czy można za granicą płacić Revolutem?
    Tak, jest to bardzo popularna forma płatności. Część turystów obawia się jednak korzystać z tej formy płatności, gdyż aplikacja nie jest bankiem.  Revolut ma jednak bardzo dużo zalet. Newatpliwie największą jest duża liczba dostępnych walut, w których aplikacja obsługuje płatności oraz wypłaty z bankomatów dokonywane kartami Visa oraz Mastercard. 
4.2/5 - (12 głosów)

Podsumowanie
  1. Rozwiązaniem, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zagranicznego wyjazdu jest karta walutowa i wielowalutowa.
  2. Portfel pełen oszczędności na wakacjach to łakomy kąsek dla rabusia.
  3. Przed wyjazdem na wakacje, najlepiej jest wymienić waluty w kantorze internetowym.
  4.  Zanim wybierzemy kantor internetowy należy przede wszystkim sprawdzić, czy ma on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP), nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
  5. Transakcje dokonywane kartą złotową ulegają przewalutowaniu, a niektóre banki podczas przewalutowania pobierają prowizję, której wysokość może sięgać nawet 4% liczonych od przewalutowanej kwoty w złotówkach.
  6. Chociaż nie ma bezpośredniego ubezpieczenia, które chroni gotówkę, to w przypadku kradzieży doskonale sprawdzi się kupione wcześniej ubezpieczenie Assistance, będące jednym z elementów ubezpieczenia turystycznego.
Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Kamil Sztandera
Redaktor
Redaktor ds. podróży i ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych. Entuzjasta wycieczek rowerowych. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym. Prywatnie zainteresowany inwestowaniem i pomnażaniem oszczędności.

Oceń artykuł:

4.2/5 - (12 głosów)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments