Gdzie na weekend majowy w 2018 roku?

Opublikowano: 2018-04-06 (aktualizacja 2018-09-11, godz. 12:58)

Gdzie na weekend majowy w 2018 roku?
5 (100%) 1 głosów

Wiele osób już dziś zastanawia się, jak wybrać najlepsze miejsce na weekend majowy w 2018 roku. Zwłaszcza, że wystarczy wziąć zaledwie dwa dni urlopu (2 i 4 maja), aby cieszyć się aż sześcioma dniami wolnego. Majówkę można spędzić w jednej z blisko położonych Polski europejskich stolic.

Aby ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie gdzie na majówkę w 2018 roku warto się wybrać, przeanalizowaliśmy atrakcje oraz koszty dojazdu i noclegów do pięciu europejskich miast: Pragi, Wiednia, Budapesztu, Wilna i Rygi. Długi weekend majowy można w nich spędzić, wydając mniej niż 1000 zł. Zdecydowanie najtańszy będzie pobyt w stolicy Litwy. Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

1. Praga – tani weekend majowy u południowych sąsiadów

Stolica Czech to najlepsze miejsce na majówkę w 2018 roku z perspektywy polskiego turysty. Jest blisko, tanio i przyjemnie. Praga słynie z wielu zabytków, jak Zamek na Hradczanach, Most Karola, Katedra Św. Wita, zegar astronomiczny czy tętniący życiem Rynek Starego Miasta.

Czas można miło spędzić w licznych pubach i restauracjach serwujących smakołyki miejscowej kuchni z knedlikami, smażonym serem, pysznymi zupami czy gulaszem na czele. Grzechem jest również nie spróbować miejscowego piwa.

Z Polski do Pragi można w dwie strony dojechać autokarem (w przypadku wyjazdu z Warszawy trzeba zapłacić od 200 do 300 zł), czy najtańszym samolotem (574 zł). Tani nocleg podczas majówki w 2018 roku (pięć nocy) można znaleźć w stolicy Czech już za około 200 zł.

 

2. Wiedeń – majówka w rytmie Beethovena i Mozarta

Stolica Austrii tętni kulturalnym życiem. To tutaj swoje największe dzieła tworzyli słynni kompozytorzy, tacy jak Beethoven, Mozart czy Strauss. Wiedeń jest również pełen cesarskich pałaców z Schönbrunn – letnią rezydencją Habsburgów na czele. W mieście znajduje się ponad 100 muzeów, w których można podziwiać m. in. prace Gustava Klimta, Caravaggio, Rembrandta czy Hieronima Boscha. Często organizowane są także liczne koncerty, festiwale czy wystawy.

W stolicy Austrii można również skosztować specjałów miejscowej kuchni, takich jak sznycel wiedeński, wędzone kiełbaski, tort Sachera, kanapki Trześniewskiego czy strudel jabłkowy. Miłośnicy rozrywki koniecznie powinni odwiedzić Diabelski Młyn na Praterze, z którego z wysokości 65 metrów można zachwycać się widokami naddunajskiej metropolii.

Najtańsza opcja dojazdu do Wiednia z Warszawy autokarem w czasie majówki w dwie strony kosztuje od 200 do 400 zł, a najtańszym samolotem 636 zł. Za pięć noclegów w tanim hostelu trzeba zapłacić 283 zł.

3. Budapeszt – weekend majowy u bratanków 

Nie tylko Wiedeń leży nad Dunajem. Nad tą słynną rzeką znajduje się równie malowniczy i przesiąknięty bogatą historią Budapeszt. W mieście znajdują się liczne zabytki. Do najsłynniejszych należą Zamek Królewski, Wzgórze Zamkowe, Baszta Rybacka, Wzgórze Gellerta, bazylika św. Stefana czy Wyspa Małgorzaty. Będąc na Węgrzech, koniecznie trzeba również zażyć relaksacyjnej kąpieli w jednej z licznych term. Najbardziej znane to Széchenyiego, Rudas, Gellerta oraz św. Łukasza.

Warto również odwiedzić najsłynniejszą kawiarnię w Budapeszcie New York Cafe, która została założona w 1894 roku. Lokal wyróżnia niesamowity wystrój wnętrza, gdzie znajdują się kryształowe żyrandole, złote kandelabry (kilkuramienne świeczniki) czy marmurowe kolumny. Koniecznie trzeba także spróbować specjałów węgierskiej kuchni. Do najbardziej znanych dań należy gulasz na czerwonym winie, leczo, paprykarze czy langosz (drożdżowy placek smażony na głębokim tłuszczu). Po wyczerpującym zwiedzaniem dniu można napić się lampki tokaju.

Dojazd do Budapesztu autokarem z Warszawy w 2 strony kosztuje około 400 zł, a najtańszym samolotem 538 zł. Za 125 zł można znaleźć miejsce w pokoju wieloosobowym w tanim hostelu na pięć noclegów.

4. Wilno – weekend majowy śladami Mickiewicza, Słowackiego i Miłosza

Stolica Litwy wyróżnia się niesamowitą architekturą. Można tu spotkać budowle z czasów gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu, eklektyzmu i modernizmu. W Wilnie mieszkali i tworzyli swoje dzieła najsłynniejsi polscy poeci – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz Czesław Miłosz. W mieście znajduje się mnóstwo interesujących zabytków z Basztą Zamku Giedymina oraz Ostrą Bramą na czele. Warto odwiedzić również Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Bazylikę archikatedralną czy jeden z 13 dziedzińców Uniwersytetu Wileńskiego.

Miłośnicy sztuki alternatywnej koniecznie powinni złożyć wizytę w dzielnicy Užupis. Spotkać w niej można wielu artystów, a także miło spędzić czas w jednej z licznych knajpek. Wiele z nich serwuje specjały litewskiej kuchni. Najbardziej znane są cepeliny (pyzy ziemniaczane), kibiny (karaimskie pierogi), czebureki (smażone na głębokim oleju placki nadziewane mięsem mielonym) czy ser jabłkowy.

Za dojazd do Wilna z Warszawy autokarem w 2 strony trzeba zapłacić około 80 zł, a najtańszym samolotem 355 zł. Podczas weekendu majowego na pięć nocy można wynająć miejsce w pokoju wieloosobowym w tanim hostelu za 105 zł.

5. Ryga – bajkowa wizyta nad Bałtykiem

W stolicy Łotwy położonej nad Bałtykiem panuje chłodny, skandynawski klimat. Jednak miasto jest bardzo urokliwe. Znajdują się w nim aż 22 parki o powierzchni 7000 hektarów. Po zmroku Ryga tętni życiem towarzyskim. Kawiarnie wypełniają się do ostatniego miejsca, a na ulicach można spotkać tłumy spacerowiczów. Podświetlone budynki nadają temu miejscu bajkowy charakter.

Miłośników zwiedzania powinien zainteresować zamek ryski Rigas pils, w którym znajdują się trzy muzea. Interesująca jest również starówka, gdzie do największych atrakcji należy katedra Doma Baznica, a także kamieniczki Trzej Bracia. Ryga jest pełna charakterystycznych dla krajów nadbałtyckich gildii kupieckich. Łotewska kuchnia łączy wpływy niemieckie, litewskie i rosyjskie. Do najpopularniejszych dań zalicza się serwowane w przeróżny sposób ryby. Popularne są też marynaty czy zupa z chleba.

Za dojazd do Rygi z Warszawy autokarem w dwie strony trzeba zapłacić około 150 zł, a najtańszym samolotem 645 zł.  Za pięć noclegów w hostelu w pokoju wieloosobowym w czasie weekendu majowego trzeba zapłacić zaledwie 109 zł.

Ceny najtańszych lotów w 2 strony do europejskich stolic podczas weekendu majowego w 2018 r.

Stolica

Ceny najtańszych lotów w 2 strony

Wilno

355 zł

Budapeszt

538 zł

Praga

574 zł

Wiedeń

636 zł

Ryga

645 zł

Źródło: Skyscanner.pl (wylot z Polski 1 maja, przylot do kraju 6 maja)

Zdecydowanie najtańsza będzie podróż do Wilna. Za dojazd i powrót do stolicy Litwy z Warszawy autokarem zapłacimy około 80 zł. Najtańszy będzie również lot samolotem w dwie strony (355 zł), a także nocleg w hostelu podczas weekendu majowego w 2018 roku (105 zł).

Za dojazd i powrót autokarem z Warszawy więcej zapłacimy w przypadku podróży do Pragi, Wiednia czy Budapesztu (od 200 do 400 zł). Najdroższy będzie lot samolotem do Rygi (645 zł) oraz pięciodniowy nocleg w hostelu w Wiedniu (283 zł).

Ceny najtańszych noclegów w europejskich stolicach podczas weekendu majowego w 2018 r.

Stolica

Ceny najtańszych noclegów (5 nocy)

Wilno

105 zł

Ryga

109 zł

Budapeszt

125 zł

Praga

209 zł

Wiedeń

283 zł

Źródło: Booking.com (5 noclegów w okresie 01.05.-06.05.2018 r.) 

Majówka 2018 – jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Przed wyjazdem na weekend majowy w 2018 roku należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należące do Unii Europejskiej Austria, Czechy, Litwa, Łotwa oraz Węgry jako członkowie Unii Europejskiej honorują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jednak EKUZ nie refunduje kosztów akcji ratowniczej czy transportu medycznego pacjenta helikopterem lub karetką do Polski. Karta nie posiada również dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W przypadku wyjazdu do Pragi, Wiednia, Budapesztu, Wilna czy Rygi w czasie majówki, najtańsza polisa turystyczna kosztuje zaledwie 15,15 zł za sześć dni. Jednak najważniejszym kryterium wyboru nie powinna być cena. Kompleksowy pakiet powinien zawierać:

  • koszty leczenia na kwotę co najmniej kilkudziesięciu tysięcy euro,
  • koszty ratownictwa na kwotę co najmniej kilkudziesięciu tysięcy euro,
  • OC w życiu prywatnym,
  • NNW,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • usługi Assistance.

Przed wyjazdem na weekend majowy w 2018 roku, w prosty sposób ubezpieczenie turystyczne można kupić przez internet za pomocą naszego kalkulatora. Znajdują się w nim oferty kilkunastu towarzystw, do których dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W efekcie przed zakupem jednego z pakietów, możemy dokładnie przeanalizować jego zapisy. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się majówką w jednej z europejskich stolic.

 

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Dodaj komentarz