Co powinna zawierać polisa na wakacje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego?

Opublikowano: 2017-05-16 (aktualizacja 2020-06-18, godz. 10:57)

Wyjeżdżasz na długo oczekiwany urlop za granicę? Planujesz wakacyjny wyjazd w góry lub na żagle? Nie zapomnij o ochronie ubezpieczeniowej. Sprawdź, co powinna zawierać dobra polisa na wakacje, która pozwoli ci porzucić zmartwienia i w pełni cieszyć się beztroskim wypoczynkiem.

Komu i kiedy przydaje się ubezpieczenie turystyczne? Mówiąc krótko: każdemu. Nie ważne czy  turysta ma pięć czy sześćdziesiąt lat, zabezpieczonym od niefortunnych wydarzeń warto być zawsze. Co powinna zawierać polisa turystyczna? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta – inny zakres ochrony przyda się podróżującym za granicę, inny dla miłośników polskich jezior.  W najbardziej podstawowym zakresie ubezpieczenia podróżnego powinno znaleźć się ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) oraz assistance (organizacja pomocy i transportu ubezpieczonego). Dodatkowe polisy np. NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu lub rozszerzone pakiety o dodatkową ochronę należy dobrać pod kątem przydatności dla turysty.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego

Turysta planujący wyjazd z biurem podróży do ciepłych krajów

Gdy wyjeżdżasz za granicę z zamiarem plażowania, morskich kąpieli oraz zwiedzania okolicznych zabytków, wykup ubezpieczenie turystyczne, które zawiera:

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia:  pokrycie kosztów wizyty lekarskiej,  transport medyczny w miejscu wypadku, leczenie ambulatoryjne tj. konsultacje medyczne, niezbędne lekarstwa oraz środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, zabiegi i badania ambulatoryjne,  leczenie stomatologiczne stanów zapalnych i bólowych, naprawa bądź zakup protez, okularów korekcyjnych oraz środków pomocniczych, pokrycie kosztów pobytu w szpitalu oraz operacji.
  2. Ubezpieczenie Assistance (pomoc w podróży w nagłych wypadkach): organizacja i pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju,  transport zwłok do kraju, pokrycie kosztów kontynuacji leczenia po powrocie do domu, pomoc informacyjno-medyczna np. rozmowa z doradcą medycznym, który doradzi co zrobić w nagłej sytuacji i do jakiej najbliższej placówki się udać.
  3. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – zapewni wypłatę świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu np. po złamaniu ręki (procent trwałego uszczerbku za procent sumy ubezpieczenia).

Opcje dodatkowe które możesz wykupić:

  1. Ubezpieczenie bagażu – pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu, wypłata odszkodowania za zniszczony, uszkodzony lub skradziony bagaż (należy zwrócić uwagę na zakres polisy np. czy ubezpieczenie obejmuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – laptopa, sprzętu fotograficznego, tabletów itd. oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela np. ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w momencie gdy bagaż zniknie ze schowka w autokarze).
  2. Ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa lub skrócenia wyjazdu zorganizowanego – w razie konieczności wcześniejszego powrotu lub rezygnacji z wyjazdu otrzymasz zwrot kosztów, pamiętaj jednak że dotyczy to szczególnych sytuacji m. in.:  śmierć członka rodziny, choroba bliskiej osoby,  nieszczęśliwy wypadek,  pożar domu, włamanie do domu,  zgubienie dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, Warto zapytać też o możliwość ubezpieczenia na wypadek gdyby wycieczka została anulowana z winy organizatora np. po ogłoszeniu bankructwa biura podróży.
  3. Ubezpieczenie biernego uczestnictwa w aktach terroru, zamieszkach – stanowi standardowe wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, chyba że dokupi się je w dodatkowym zakresie ochrony. Kiedy może się przydać?  Gdy wyjeżdżasz do popularnych krajów arabskich np. Egipt czy Tunezja, w których sytuacja społeczno-polityczna jest niestabilna. Gdy wyjeżdżasz do krajów o wysokim zagrożeniu atakami terrorystycznymi np. USA, Wielka Brytania. Gdy w danym kraju dochodzi do masowych demonstracji lub lokalnych zamieszek np. we Francji, Hiszpanii.
  4. Ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych – polisa będąca rozszerzeniem do ubezpieczenia kosztów leczenia, przydatna osobom które chorują na chorobę przewlekłą, rozumianą jako zdiagnozowaną chorobę o długotrwałym przebiegu, trwającą miesiącami lub latami m. in.: nadciśnienie, choroby serca, choroby układu krążenia, astmę, nowotwory, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, epilepsja.

Turysta planujący czynny odpoczynek za granicą

Miłośnicy aktywnego odpoczynku m. in. nurkowania, chodzenia po górach, wspinaczki wysokogórskiej, sportów wodnych np. motorówek, windsurfingu, żeglowania; powinni kompleksowo przygotowywać się do wakacyjnego wyjazdu: począwszy od polepszania kondycji, przygotowania ekwipunku a skończywszy na zakupie dobrej polisy turystycznej. Ubezpieczenie podróżne dla aktywnego turysty powinno zawierać:

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia (pokrycie kosztów pomocy medycznej, wizyty lekarskiej i pobytu w szpitalu),

2. Rozszerzenie polisy o ochronę w zakresie rekreacyjnego uprawiania sportów bądź sportów wysokiego ryzyka

Typ uprawianego sportu Przykładowe dyscypliny
Rekreacyjne uprawianie sportów rozumiemy przez to formę aktywności fizycznej, której celem jest wypoczynek lub odnowa sił psychofizycznych, wykonywaną w czasie wolnym np. turystyka górska, tenis, kajakarstwo, siatkówka plażowa lub inne sporty które można uprawiać w czasie wycieczki np. jazda na wypożyczonym rowerze, pływanie w basenowym hotelu, żeglowanie wynajętym jachtem
Uprawianie sportów wysokiego ryzyka zalicza się do nich m. in.: sporty motorowe lub motorowodne np. w rejonach Morza Śródziemnego popularne jest wypożyczenia motorówek,  szybownictwo, baloniarstwo, skoki ze spadochronem, lotniarstwo, paralotniarstwo, motolotniarstwo, wspinaczkę wysokogórską, skalną i skałkową, przy użyciu sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego lub wymagającą użycia takiego sprzętu, nurkowanie (bardzo popularne w Egipcie) przy użyciu specjalistycznego sprzętu (scuba diving), nurkowanie na zatrzymanym oddechu (free diving), nurkowanie wrakowe i jaskiniowe, surfing, windsurfing, jeździectwo, kolarstwo górskie

źródło: opracowanie własne

3. Ubezpieczenie assistance (organizacja i pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju, pomoc informacyjno-medyczna, koniecznie: koszty poszukiwania i ratownictwa np. turyści którzy zgubią się lub zachorują w górach z polisy opłacą koszty helikoptera i pracy ratowników),

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW)  uwzględniające rekreacyjnie uprawianie sportów lub uprawianie sportów wysokiego ryzyka – zapewni wypłatę świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu (procent trwałego uszczerbku za procent sumy ubezpieczenia).

Opcje dodatkowe które możesz wykupić: Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – polisa zabezpieczy cię w sytuacji gdy wyrządzisz szkodę osobom trzecim. Dlaczego warto je mieć? W momencie uprawiania sportów w czasie urlopu wzrasta nie tylko ryzyko kontuzji, ale także wyrządzenia szkód osobom trzecim np. w trakcie jazdy quadem czy motorówką.

Ważne: uniwersalnym wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela są skutki zdarzeń do których zaszło pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Oznacza, to że towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania jeśli: doszło do nieszczęśliwego wypadku np. złamania nogi na skutek potknięcia się przy hotelowym basenie, a ubezpieczony był po kilku drinkach, gdy ubezpieczony spowodował wypadek np. potrącił pieszego w czasie jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości, gdy ubezpieczony będący pod wpływem alkoholu dopuścił się szkody np. uszkodził wypożyczony sprzęt sportowy.

Kluczem do należytej ochrony jest właściwy dobór zakresu polisy podróżnej. Pamiętaj, że podstawą dla turysty są: ubezpieczenie KL, assistance oraz NNW. W zależności od planowanego wypoczynku warto uwzględnić także ochronę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia bagażu, rekreacyjnego uprawiania sportów oraz sportów wysokiego ryzyka czy zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych.

Porównaj cenę ubezpieczenia turystycznego
Redakcja

Oceń artykuł:

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments